UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA PRZEDSZKOLA 2019

 

17 czerwca 2019 r. 6- latki pożegnały się z przedszkolem. Wraz ze swoją wychowawczynią Anną Sawicką przygotowały część artystyczną, w której dziękowały dyrekcji, nauczycielkom, woźnym i kucharkom za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Były wiersze, piosenki, tańce oraz gra na „nietypowych” instrumentach (pokrywki, kubki, łyżki drewniane, tarki do warzyw). Słowa podziękowania złożyła też pani Ania oraz rodzice. Były łzy wzruszenia. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola, nagrody książkowe oraz dyplomy ukończenia katechezy przedszkolnej. Naszym starszym kolegom i koleżankom życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze obowiązków szkolnych. Pamiętajcie o przedszkolu. J. H.

 

ZABAWY, ZABAWY, ZABAWY….

 

W piątek 14.06.2019 na dzieci czekały kolejne atrakcje, które zapewniły Rady Rodziców naszego zespołu. W tym dniu do dyspozycji dzieci były „dmuchańce”, zjeżdżalnia i trampolina. Był to dzień pełen zabawy. Dzieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa korzystały z przygotowanych atrakcji i dobrze się bawiły. J. H.

 

WIZYTA PANI POPRAWIALSKIEJ 2019

 

Dnia 10.06.2019r. do przedszkola przyjechała Pani Jolanta Długołęcka czyli Klementyna Poprawialska, która przypomniała dzieciom: jak dbać o bezpieczeństwo, co robić gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia i jak się zachować gdy czyha na nas niebezpieczeństwo. W sposób ciekawy dla przedszkolaków mówiła o zachowaniu się na drodze oraz o zasadach przejścia przez jezdnię. Nauczyła dzieci rymowanki, która pomoże zapamiętać gdzie strona prawa, a gdzie lewa się znajduje. Pani Poprawialska ostrzegała przed kleszczami, osami i szerszeniami. Alarmowała o zakazie kąpania się bez opieki dorosłych. Udzielała wskazówek dotyczących wchodzenia do wody, a także zachęcała do jej picia. Zwróciła również uwagę na osoby nieznajome. Mówiła, że nie należy otwierać drzwi gdy jesteśmy sami w domu, a także nie brać niczego od nieznajomego. Wszystkie te wskazówki opowiedziane wierszem na długo pozostaną w naszej pamięci. A.K.

 

DZIEŃ DZIECKA 2019

 

3 czerwca 2019 roku obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Dziecka. W tym dniu czekało na dzieci wiele atrakcji. Zapewnił je dzieciom Klaun Dyzio. Były gry i zabawy sprawnościowe, przeciąganie liny, malowanie włosów kolorowymi spray’ami, puszczanie baniek mydlanych oraz zabawy na dmuchańcach. Nie obyło się bez słodkości - były lody i wata cukrowa. Każde dziecko otrzymało „wiaderko - niespodziankę”, a w nim puzzle i słodkości. Był to bardzo udany dzień. J. H.

 

WYCIECZKA DO OŚRODKA „STACYJKOWO- RUDY” 2019

 

W tradycji naszego przedszkola jest organizowanie wycieczki dla wszystkich przedszkolaków. 28.05.2019 był dniem całodniowej wycieczki do miejscowości Rudy - ośrodek „Stacyjkowo - Rudy”.

W programie wycieczki było:

- spotkanie z animatorem pod hasłem „Rycerskie opowieści”,
- pobyt w parku linowym i na placu zabaw, 
- przejazd kolejką wąskotorową,
- ciepły posiłek.
Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o rycerzach, rozwijały swoją sprawność fizyczną w parku linowym i na placu zabaw. Dużą atrakcją dla dzieci był przejazd kolejką wąskotorową. Dzieci zapamiętają ten dzień jako pełen wrażeń i atrakcji. J. H.

 

POZNAJEMY SWOJE NAJBLIŻSZE OTOCZENIE

 

Najstarsza grupa wiekowa przedszkolaków w ramach poznawania swojego najbliższego otoczenia odbyła wycieczki do Banku Spółdzielczego, Sklepu wielobranżowego „Dom i ogród”, Piekarni „Ruzik”, Apteki „Pod miłorzębem” i na pocztę. Dzieci poznały pracę ludzi w tych miejscach użyteczności publicznej, a także znaczenie tych instytucji dla mieszkańców Pawłowiczek i okolicznych miejscowości. W aptece przedszkolaki miały wyjątkową okazję zobaczyć z bliska wnętrze. Pani farmaceutka pokazała dzieciom różne maści, syropy, krople, tabletki. Wszystko to potrzebne ludziom w walce z chorobami. Opowiadała o swojej pracy i o wykonywaniu specyfików na zamówienie wg specjalnych receptur. Na poczcie przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda urząd od drugiej strony okienka. Zapoznały się z procedurą wysyłania listów, przesyłek i paczek. W piekarni dzieci poznały pracę piekarza. Miały też niecodzienną okazję zaobserwowania całego procesu wyrabiania chleba. W sklepie przedszkolaki obserwowały pracę handlowców, a także w ramach nabywania doświadczeń dokonały niewielkich zakupów. Z. J.J.

 

DZIEŃ MAMY I TATY 2019

 

24 maja 2019 był szczególnym dniem dla przedszkolaków. Do naszej placówki przybyli najważniejsi goście - Rodzice naszych dzieci: mamusie i tatusiowie. Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały część artystyczną: wiersze, inscenizacje, tańce, piosenki. W tematyce przewijały się treści prozdrowotne w związku z tym, że nasze przedszkole przystąpiło do programu „Przedszkole promujące zdrowie”. Poczęstunek dla rodziców miał też charakter zdrowotny - były owoce, warzywa i do picia woda z cytryną i miętą. Poprzez życzenia, upominki i całusy dzieci wyraziły rodzicom swoją miłość i wdzięczność. J. H.

 

ZAJĘCIA OTWARTE 2019

 

W dniu 17 maja 2019 roku w grupie 6 latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt „Uczucia, emocje”. Podczas pobytu w przedszkolu rodzice mogli zaobserwować aktywność swoich dzieci oraz mieli możliwość współpracy zez swoimi pociechami. Miło było gościć rodziców w naszej placówce, a wspólna praca rodziców i dzieci okazała się przyjemną zabawą. A.S.

 

SPOTKANIA W BIBLIOTECE – MAJ 2019

 

Dnia 15 maja najstarsze przedszkolaki odwiedziły Gminną Bibliotekę publiczną w Pawłowiczkach. Tematyka zajęć nawiązywała do zbliżających się świąt rodzinnych: Dnia Mamy i Dnia Taty. Oprócz wysłuchania tekstu czytanego dzieci wykonywały laurki dla swoich rodziców. Miały także okazję zaprojektować portrety swoich najbliższych. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały prezenty; kolorowe pachnące serduszka wykonane z masy solnej.

Dnia 22 maja przedszkolaki z grupy 5- latków udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach, w której Panie z okazji zbliżającego się Dnia Matki przygotowały wiele atrakcji. Czytały dzieciom wiersze o mamie, zadawały zagadki oraz tańczyły z przedszkolakami. Dzieci na podstawie wysłuchanej bajki zrobiły pracę plastyczną na temat „Kim jest moja mama”. Gotowe obrazki zostały omówione i powieszone na wystawę. 22 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt w związku z tym Panie z biblioteki opowiadały o szacunku do zwierząt, a także pokazały dzieciom chomika. Można było go pogłaskać i nakarmić. Ta miła niespodzianka dostarczyła wszystkim wiele pozytywnych emocji. Z. J. J.

 

KONKURS PLASTYCZNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

W kwietniu 2019 roku najstarsze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Opolu. Konkurs miał tytuł „Nasze naturalne środowisko otula flaga biało-czerwona”. Dzieci bardzo się starały by ich prace odzwierciedlały piękno naszej polskiej przyrody. Starania przedszkolaków zostały docenione a prace wyróżnione. Z. J.J.

 

WYJAZD NA MUSICAL „O małej Syrence w niejednej piosence”

 

Pierwszego kwietnia 2019 r. dzieci z grup 6, 5 i 4- latków wyjechały do Miejskiego Ośrodka Kultury „Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu na musical „O małej syrence w niejednej piosence” w wykonaniu autorów Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Dzieci poznały historię małej syrenki Vivien i księcia Edwarda, któremu ocaliła życie podczas szalejącego sztormu. Wśród barwnej, ciekawej scenografii, pięknych strojów i muzyki dzieci miały okazję poznać życie innych bohaterów i mieszkańców morza: zabawnego kraba Szachwarę, podstępną wiedźmę, ośmiornicę Zewlagę oraz króla mórz Nefryta, królową Hortensję, kucharza Fryca i marynarzy. Dzieci z wielką ciekawością i uśmiechem na twarzy oglądały ten muzyczny spektakl. Bardzo zadowolone wróciły do przedszkola. J. H.

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2019

 

Jak co roku 21. marzec to pierwszy dzień wiosny. Przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych wykonały Marzannyi wyruszyły z nimi ulicami naszej miejscowości w barwnym pochodzie. Następnie przy okrzykach „Żegnaj zimo” z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa symbole zimy - Marzanny zostały spalone. Dzieci z piosenkami o wiośnie na ustach wróciły zadowolone do przedszkola. Tradycji stało się zadość. Pożegnano zimę i powitano wiosnę. J.H.

 

PRZYJĘCIE DO KLUBU „WIEWIÓRKA” 2019

Przedszkolaki z najstarszej grupy wiekowej zostały oficjalnie przyjęte do klubu „Wiewiórka” pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża. 18 marca 2019 roku na spotkaniu z opiekunem szkolnego koła PCK dzieci zapoznały się z tematem higieny jamy ustnej a następnie po weryfikacji ich wiedzy otrzymały legitymacje członkowstwa w klubie „Wiewiórka”. A.S.

 

 

RAPORT Z REALIZACJI PROGRAMU INNOWACYJNEGO „BIAŁO-CZERWONI”.

 

W okresie od września 2018 roku do stycznia 2019 roku w Publicznym Przedszkolu w Pawłowiczkach realizowana była innowacja pedagogiczna o treściach patriotycznych „Biało-Czerwoni”.

Istotą innowacji było podniesienie poziomu edukacji patriotycznej dzieci, zapoznanie z elementami tradycji i kultury wybranych regionów Polski oraz poznanie legend związanych z państwem polskim. Realizacja treści polegała na kształtowaniu właściwych postaw społecznych i patriotycznych.

Podczas realizacji innowacji wykorzystano środki dydaktyczne stwarzające optymalne, naturalne sytuacje. Głównym celem innowacji było wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bogactwa kultury polskiej i regionalnej oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami na temat Polski jako państwa europejskiego.

Działania rozpoczęły się we wrześniu w bieżącym roku szkolnym, kiedy to przedszkolaki zostały zapoznane z symbolami narodowymi Polski czyli: flagą, hymnem, godłem. Dzieci poznały symbolikę orła na godle, poznały wszystkie zwrotki hymnu, nauczyły się postawy zasadniczej podczas śpiewania hymnu.

W październiku rozmawialiśmy o regionach Polski, bogactwie kultury wybranych regionów: stroje ludowe regionalne, elementy kuchni regionalnej i gwary. Dzieci uczyły się piosenek biesiadnych śląskich, a także tańców: narodowego polskiego Mazura oraz regionalnego śląskiego Szota. Na początku listopada przedszkolaki z najstarszej grupy wiekowej miały okazję zaprezentować tańce podczas uroczystości z okazji Święta Narodowego.

W listopadzie podczas zajęć z mapą omówiono ukształtowanie terenu występujące w Polsce; od Bałtyku do Tatr. Były też zajęcia, podczas których dzieci poznały nazwy: polskiego morza, gór, większych miast, rzek, zasygnalizowano również nazwy państw sąsiadujących z Polską.

Miesiąc grudzień to był czas gdy przedszkolaki zapoznały się z tradycjami i obrzędami związanymi ze świętami, szczególnie na Śląsku Opolskim.

W styczniu dzieci słuchały legend i bajek polskich: „O powstaniu państwa polskiego”, „O Warszawie”, „O Królu Popielu”, „O Kraku i smoku wawelskim”, „O złotej kaczce”, „O Bazyliszku”.

Wszystkie zajęcia były organizowane w taki sposób, by dzieci wykazywały swoistą dla wieku przedszkolnego aktywność w zabawie i działaniu, rysowały, śpiewały, tańczyły, kolorowały obrazki, oglądały ilustracje, słuchały opowiadań i rozmawiały na temat poddany przez nauczycielkę.

W miesiącu styczniu przeprowadzono ewaluację końcową polegająca na obserwacji dzieci, przeprowadzeniu ankiet wśród rodziców i nauczycielek. Obserwacja dzieci oraz ankietowanie pozwala na sformułowanie następujących wniosków:

- dzieci z dwóch starszych grup wiekowych chętnie uczestniczyły w zajęciach ujętych w harmonogramie innowacji;

- zaproponowane tematy zajęć wzbudziły zainteresowanie i ciekawość przedszkolaków i wyzwalały ich aktywność;

Po kilkumiesięcznych zajęciach można stwierdzić, że dzieci znają:

- symbole narodowe,

- obrzędy i zwyczaje, szczególnie swojego regionu,

- legendy polskie.

Dzieci potrafią:

- zaśpiewać hymn z zachowaniem należytej postawy ciała,

- zatańczyć taniec narodowy Mazur, taniec regionalny śląski Szot,

- wymienić nazwy większych miast, rzek, gór, morza.

Dzieci rozumieją:

- znaczenie lokalnej tradycji, potrzebę odkrywania piękna rodzimej natury oraz kultury,

- odpowiedzialność w pracy zespołowej.

Przedszkolaki współdziałały w grupie w sposób bezkonfliktowy i efektywny, wyrażały się poprawnie w mowie i środkach wyrazu artystycznego, wykazywały zainteresowanie swoim regionem i jego tradycją. Swoje osiągnięcia: umiejętności i prace prezentowały przed społecznością przedszkolną i środowiskiem lokalnym.

W związku z zainteresowaniem dzieci i pozytywną opinią rodziców wyrażoną w ankietach tematyka patriotyczna, tematyka tradycji i kultury regionu będzie kontynuowana w II semestrze roku szkolnego 2018/2019. Z.J.J.

 

 

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W OSTROŻNICY 2019

 

W piątek 25 stycznia grupa 6 latków wzięła udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Przegląd odbył się w niezwykłym miejscu: pięknym zabytkowym ostrożnickim kościele. Dzieci wystąpiły w kategorii duet: Maja Garda i Paulina Kern z utworem „I z Duchem Twoim”. W kategorii zespół cała grupa zaśpiewała „Świeć gwiazdeczko” i „Przybieżeli do Betlejem”. Przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami i statuetką za udział w przeglądzie. ZJJ.

 

ZIMĄ JEST WESOŁO – ZABAWY NA ŚNIEGU.

 

Przedszkolaki z naszej placówki udowodniły, że zimą też może być ciekawie i wesoło. Codzienne pobyty na świeżym powietrzu obfitują w zabawy jak na tę porę roku przystało. Przyjemnością jest odśnieżanie, ciekawą odmiennością jest tropienie śladów na śniegu, jak zawsze przyjemnie jest pobiegać, a wyjątkową atrakcją okazuje się lepienie bałwana. Aura zaskakuje różnorodnością, ale dzieci chętnie podejmują co rusz to nowe zimowe wyzwania. Radości z zimowych zabaw jest co niemiara. ZJJ.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2019

 

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu się robi cieplej na sercu. To święto naszych kochanych babć i dziadków. To okazja, żeby przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa.

Babcia i dziadek kochają bezwarunkową miłością swoje wnuczęta, rozpieszczają je i często są najlepszymi przyjaciółmi.

22 stycznia sala gimnastyczna zapełniła się gośćmi, bo przedszkolaki zorganizowały uroczystość dla babć i dziadków. Dzieci chciały podziękować za troskę, miłość, cierpliwość, poświęcany na co dzień czas i wszelką dobroć.

Występy i upominki przygotowane przez dzieci sprawiły, że na twarzach babć i dziadków pojawiły się wzruszenie i radość. Życzymy babciom i dziadkom:

Dużo czasu wolnego, samych przyjemności,

Jak najmniej kłopotów i wiele radości!

Nic do naprawiania, dźwigania, trzepania,

Tylko miękki fotel i coś do chrupania.

Życzymy wszystkiego najlepszego!

ZJJ.

 

XV FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK W POKRZYWNICY 2019

 

16 stycznia 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pokrzywnicy odbył się Festiwal Kolęd i Pastorałek. Nasze przedszkole zaprezentowało się w kategorii duetów. Dziewczynki z najstarszej grupy wiekowej Maja Garda i Paulina Kern pod opieką nauczycielki Anny Sawickiej zaśpiewały piosenkę adwentową „I z Duchem Twoim”. Jury wyróżniło przedszkolaków I miejscem. Komisja festiwalu gratulowała wykonawczyniom i podkreśliła wysoki poziom wykonania. AS.

 

BAL KARNAWAŁOWY 2019

 

W czwartkowe przedpołudnie 10 stycznia hol w przedszkolu rozbrzmiał wesołą głośną muzyką i zadziwił różnorodnością strojów przebierańców. W tym dniu dzieci uczestniczyły w balu karnawałowym. Prowadzący imprezę Klaun Dyzio zachęcał do zabaw, pląsów i konkursów. Atrakcji było co niemiara: pląsy w kole, zabawy w pociągach, tańce w parach i indywidualne, pokazy i nauka nowych kroków i figur tanecznych, współzawodnictwo w konkursach, nagrody i prezenty. Oprócz tego rada rodziców zadbała o poczęstunek dla dzieci. Dzień był pełen intensywnego ruchu, wrażeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. ZJJ.

 

WIGILIA W PRZEDSZKOLU 2018

 

21 grudnia w porze przedszkolnego obiadu dzieci zasiadły do wspólnego wigilijnego posiłku. Na początku było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Potem wszyscy cieszyli się smakiem barszczu, który przygotowały panie kucharki. W czasie posiłku panował nastrój zbliżających się wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia. ZJJ.

 

APEL BOŻONARODZENIOWY 2018

 

21 grudnia w naszej placówce odbył się świąteczny apel bożonarodzeniowy. Uczniowie i dzieci z przedszkola swoimi występami wprowadzili nastrój zadumy i refleksji podczas gorącego czasu przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

Inscenizacja, piosenka, pastorałka, kolęda a nawet świąteczny taniec to formy wyrazu artystycznego jakie pojawiły się podczas apelu. Były też świąteczne życzenia i okolicznościowe upominki. ZJJ.

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2018

 

Kiermasz bożonarodzeniowy to impreza środowiskowa. Organizowany przeważnie w środku przedświątecznej gorączki przygotowań. Wprowadza nastrój zbliżających się świąt, rozwesela, integruje środowisko szkolno- przedszkolne i domowe naszych dzieci. W kiermaszu mogą uczestniczyć wszyscy: dzieci z przedszkola, uczniowie ze szkoły, rodzice, dziadkowie, całe rodziny. Młodzi wykonawcy zawsze mają coś do zaoferowania, a członkowie ich rodzin i nauczyciele z zachwytem patrzą na ich starannie przygotowane występy, inwencję w interpretacji piosenek i tańców. Na gości czekają zorganizowane przez radę rodziców stoiska z ozdobami świątecznymi. Kiermasz bożonarodzeniowy to sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia inaczej niż zwykle: w gronie rodzinnym, przyjacielskim, przy dźwiękach świątecznych utworów i słodkim poczęstunku. W naszej placówce ta impreza odbywa się z inicjatywy rad rodziców. W tym roku 16 grudnia sala gimnastyczna zgromadziła wielu uczestników, występy dzieci zachwycały pomysłowością, różnorodnością, odpowiednio dobraną scenografią i pięknymi strojami. ZJJ.

 

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU „ŚWIĄTECZNA GORĄCZKA”

 

W poniedziałek 10 grudnia w naszym przedszkolu gościł teatr „Bajaderka” z Raciborza. Aktorzy przedstawili bajkę o znamiennym jak na ten czas tytule „Świąteczna gorączka”. Akcja przedstawienia opowiada o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia, o tradycjach związanych ze świętami, o klimacie panującym przed i podczas świąt. Na uwagę zasługiwała przepiękna bogata scenografia i charakterystyczne kostiumy aktorów. Spektakl wprowadził widzów w nastrój przedświątecznej gonitwy: sprzątania, zakupów, ozdób, pieczenia, gotowania i pakowania prezentów. ZJJ.

 

MIKOŁAJKI 2018

 

W czwartek 6 grudnia 2018 roku w godzinach przedpołudniowych przedszkolaków odwiedził święty Mikołaj. Ten zacny gość jak zawsze miał dla dzieci prezenty: zabawki dla każdej z grup, a także paczuszkę z łakociami dla każdego przedszkolaka. Na przedszkolne „mikołajki” przybyły też dzieci młodsze, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola. One również zostały obdarowane prezentami. Święty Mikołaj rozmawiał z przedszkolakami o ważnych sprawach: o dobrym zachowaniu, o poszanowaniu zabawek, o zasadach zgody i współpracy w gronie kolegów. Dzieci przedstawiły gościowi taneczne występy i serdecznie podziękowały za przybycie i prezenty. ZJJ.

 

KASZTANOBRANIE

 

Jesienią 2018 roku po raz pierwszy nasze przedszkole a konkretnie rodzice wraz z dziećmi podjęli wyzwanie w akcji kasztanobrania „Kasztany na wagę złota”. Celem akcji była zbiórka owoców kasztanowca, gromadzenie i przekazanie ich odbiorcy – firmie Pharmeko Sp. Z o.o.

Dzięki szczególnemu zaangażowaniu rodziców zbiórka kasztanów okazała się bardzo udana i nasze przedszkole zostało wyróżnione. ZJJ.

 

FINAŁ KONKURSU SEGREGUJ. PL 2018

 

W środę 28 listopada 2018 roku w Domu Kultury „Chemik” w Kędzierzynie – Koźlu odbyło się podsumowanie działań ekologicznych zawartych w akcji Segreguj. pl.

Dzięki zaangażowaniu rodziców, dzieci i nauczycieli nasze przedszkole zdobyło znaczące II miejsce w V edycji konkursu „Segreguj. pl 2017/2018”. Poza tym nasza placówka została wyróżniona za zebranie największej ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

Podczas uroczystości przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Zielony Kopciuszek”. Po spektaklu odbyły się warsztaty ekologiczne, podczas których dzieci wykonywały ozdoby i przedmioty codziennego użytku z odpadów. Ciekawe były też doświadczenia z odzyskiwaniem papieru.

Na koniec organizatorzy zaproponowali uczestnikom imprezy udział w ekologicznych konkursach i quizach. ZJJ

 

WYJAZD NA BAJKĘ „PSZCZÓŁKA MAJA”

 

28 listopada 2018 roku dzieci z grup 4 i 5 latków wybrały się do Głogówka na bajkę „Pszczółka Maja”. Spektakl w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu dał dzieciom wiele wrażeń i atrakcji. Główna bohaterka pszczółka Maja wraz ze swoimi przyjaciółmi trutniem Guciem, pajęczycą Teklą i konikiem polnym Filipem, poznaje świat i uczy się w nim żyć.

Dzięki bajce dzieci potrafią odpowiedzieć na pytania: Czy o przyrodę warto dbać? Czy świat owadów może być ciekawy? Czy bez pszczół życie człowieka na ziemi byłoby zagrożone?

Przebywanie z Mają i jej przyjaciółmi wzmocniło świadomość ekologiczną przedszkolaków, pobudziło ich wrażliwość na piękno przyrody, i nauczyło szacunku dla każdego nawet najmniejszego stworzenia. Dzieciom bardzo się podobała bajka. Była to także okazja do zaobserwowania pracy aktora na żywo, a także do podziwiania ich kostiumów i wspaniałej scenografii. JH.

 

SPOTKANIE Z PLUSZOWYM MISIEM W BIBLIOTECE

 

Pluszowy Miś to zabawka znana każdemu dziecku, to przyjaciel każdego malucha, dlatego 27 listopada 2018 roku przedszkolaki udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach, bo tam właśnie odpoczywał Pluszowy Miś. Dzieci obudziły Misia, zatańczyły z nim pokosztowały jego miodku i wysłuchały bajki. Ten dzień wywołał u naszych przedszkolaków wiele uśmiechu i radości. AK.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 2018

 

Najukochańszą zabawką każdego dziecka jest Pluszowy Miś. To nieodłączny przyjaciel od przytulania, usypiania, zwierzeń, smutnych i radosnych chwil. W czwartek 22 listopada do naszego przedszkola przybył właśnie on – PLUSZOWY MIŚ. Dzieci świętowały Dzień Pluszowego Misia wspólną zabawą przy muzyce, nie obyło się również bez smakowitego poczęstunku. ZJJ.

 

SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

 

Ratownicy medyczni pani Monika i pan Przemek odwiedzili nasze przedszkole by porozmawiać z dziećmi o tym, jak pomagać ludziom gdy wydarzy się wypadek. Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej odbyło się we wszystkich grupach przedszkolnych. Fachowcy od ratowania życia ludzkiego wyjaśnili przedszkolakom co trzeba zrobić, gdy w naszym otoczeniu zdarzy się coś złego i czyjeś zdrowie i życie jest zagrożone. Dzieci miały okazję do przeprowadzenia prób resuscytacji, układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, unieruchamiania uszkodzonych kończyn a także opatrywania ran. Każdy przedszkolak otrzymał dyplom uczestnictwa w szkoleniu. Szkolenie odbyło się 22 listopada 2018 roku. ZJJ.

 

SPOTKANIE Z PANIĄ JESIENIĄ

 

Dnia 14.11.2018 roku dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach na spotkanie z Panią Jesienią, która miała ze sobą kosz pełen darów jesieni. Dzieci podczas tego spotkania odgadywały jesienne zagadki, rozpoznawały dary jesienne za pomocą zmysłów smaku, węchu i dotyku, a także wykonały piękne prace plastyczne. Na koniec Pani Jesień przeczytała dzieciom bajkę. AK.

 

OBCHODY DNIA ŚW. MARCINA 2018

 

Dnia 12. 11. 2018r. mieliśmy okazję uczestniczyć w tradycyjnym obchodzie dnia św. Marcina. Rodzice wraz z dziećmi, gośćmi i pracownikami przedszkola, zgromadzili się wokół ogniska, gdzie wspólnie zaśpiewali pieśni świętomarcińskie. Następnie podążając za św. Marcinem przemierzaliśmy ulice Pawłowiczek. Pochód zakończyliśmy wracając na plac szkolny, gdzie odbyła się scenka św. Marcina z żebrakiem. Wspólnie udaliśmy się do sali gimnastycznej naszej szkoły. Tam czekał na wszystkich poczęstunek, który oświetliła część artystyczna w wykonaniu dzieci przedszkolnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania uroczystości i sprawili radość nie tylko dzieciom. ASF.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018

 

Najstarsze przedszkolaki czyli grupa 6- latków swoim występem uczciła 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Dzieci zatańczyły polski taniec narodowy Mazur, regionalny taniec śląski Szot a także przedstawiły inscenizację taneczną do utworu „Przybyli Ułani pod okienko”. Występ przedszkolaków odbył się dwukrotnie: podczas szkolnego apelu i podczas środowiskowej wieczornicy w dniu 9 listopada. ZJJ.

 

PANI JESIEŃ W BIBLIOTECE

 

W dniu 6 listopada 2018 roku na zaproszenie pań z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach najstarsze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z Panią Jesienią. W specyficznej jak dla tej pory roku scenerii dzieci wzięły udział w tematycznych jesiennych zabawach inspirowanych przeczytanym tekstem literackim. Przedszkolaki powtórzyły wiadomości i utrwaliły wiedzę na temat darów jesieni w sadach, ogrodach, parkach i lasach. Dowiedziały się również jak ludzie i zwierzęta szykują się do zimy. ZJJ.

 

ŚLUBOWANIE KLAS I 2018

 

26 października w naszej placówce odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych szkoły podstawowej. Uczniowie klasy IA i IB uroczyście ślubowali „być dobrymi uczniami”. Pan Wójt dokonał pasowania na uczniów. Najstarsze przedszkolaki czyli grupy 5 i 6 latków były obecne na tej uroczystości. ZJJ

 

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018

 

25 września 2018 roku w godzinach przedpołudniowych przedszkolaki z dwóch starszych grup, czyli 5 i 6 latki wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania Świata”. Dzieci wyposażone w ochronne rękawice, worki na śmieci i wielki zapał wyruszyły posprzątać najbliższe otoczenie, czyli uliczki Pawłowiczek i alejki parku. ZJJ.

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA W PRZEDSZKOLU

 

W okresie od września 2018 roku do stycznia 2019 roku w naszym przedszkolu będzie realizowana innowacja pedagogiczna o treściach patriotycznych pod tytułem „Biało-Czerwoni”. Dzieci z dwóch starszych grup wiekowych czyli 5 i 6 latki będą uczestniczyły w zajęciach tematycznych oraz zabawach, których celem będzie wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bogactwa tradycji i kultury polskiej i regionalnej oraz zapoznanie z podstawowymi informacjami na temat Polski jako państwa europejskiego.

Głównymi założeniami tego przedsięwzięcia jest: podniesienie poziomu edukacji patriotycznej dzieci, zapoznanie z elementami tradycji, kultury wybranych regionów Polski oraz poznanie legend związanych z państwem polskim. Realizacja treści polegać ma na kształceniu właściwych postaw społecznych i patriotycznych. Podczas realizacji wykorzystywane będą środki dydaktyczne stwarzające optymalne, naturalne sytuacje.

Po zakończeniu działań innowacyjnych zostanie sporządzony raport. Jego zapisy przedstawimy rodzicom na zebraniu oraz opublikujemy na stronie internetowej przedszkola. ZJJ.

 

WIZYTA DZIELNICOWEGO POLICJI I POLICUSIA W NASZYM PRZEDSZKOLU.

 

W czwartek 20 września przedszkolaków odwiedził funkcjonariusz Policji Dzielnicowy pan Paweł Kmita. Opowiadał on dzieciom o bezpieczeństwie podczas zabaw, podczas podróży - ruchu pieszych i zmotoryzowanych. Gościem w przedszkolu był również Policuś – maskotka policyjna. ZJJ.

 

DOŻYNKI 2018

 

W dniu 9 września kilkoro dzieci z najstarszej grupy przedszkolaków uczestniczyło w uroczystej mszy dożynkowej w Kościele Parafialnym w Pawłowiczkach. Odświętnie ubrane w ludowe stroje śląskie wyrecytowały okolicznościowy dożynkowy wiersz. ZJJ.

 

POŻEGNANIE SZEŚCIOLATKÓW 2018

 

W dniu 20 czerwca 2018 roku w sali gimnastycznej naszego zespołu odbyło się uroczyste pożegnanie dzieci, które w bieżącym roku szkolnym kończą edukację przedszkolną. 27 absolwentów naszego przedszkola pochwaliło się swoimi występami prezentując marsze, tańce, śpiewy, recytując wiersze. Był to dzień szczególny, pełen emocji zarówno dla dzieci i ich rodziców, ale także dla nauczycieli. Starszaki otrzymały dyplomy ukończenia przedszkola oraz książeczki z dedykacją. Po części artystycznej i wręczeniu nagród był czas na słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za wspaniałą współpracę z naszym przedszkolem w ciągu całego pobytu dzieci w przedszkolu.

 

SPOTKANIE Z PANIĄ POPRAWIALSKĄ 2018

 

11 czerwca pani Klementyna Poprawialska ponownie odwiedziła nasze przedszkole. W prosty i zabawny sposób uczyła dzieci jak „odpowiednio” się zachowywać, jaką postawę mieć względem innych, co wypada a co nie wypada. Przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa zarówno w domu, jak i na ulicy czy w kontaktach z nieznajomymi. Zachęcała dzieci do kontrolowania swoich emocji i stosowania w praktyce form grzecznościowych.

 

DZIEŃ DZIECKA 2018

 

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto dla każdego malucha. W tym dniu dla naszych milusińskich przygotowaliśmy mnóstwo ciekawych atrakcji: bańki mydlane, zamek dmuchany, malowanie włosów, wata cukrowa, dmuchane balony, konkursy, konkurencje sprawnościowe. Zabawa pod przewodnictwem Klauna Dyzia odbyła się na świeżym powietrzu. Rada Rodziców zakupiła dla dzieci lody, które nasze pociechy zlizały ze smakiem. Szczęśliwe dzieciaki z entuzjazmem uczestniczyły we wszelkich przygotowanych dla nich atrakcjach.

 

DZIEŃ MAMY I TATY 2018

 

25 maja 2018 roku przedszkolaki uczciły Dzień Mamy i Taty w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Swoim programem artystycznym wyraziły podziękowanie za trud, wychowanie i codzienną troskę. Piękne wierszyki, wyśpiewane z serca piosenki, ciekawe układy taneczne wywołały u rodziców łzy szczęścia i wzruszenia. Wyrazem podziękowania za miłość i opiekę były piękne prezenty, które dzieci wręczyły swoim ukochanym rodzicom. Słodki poczęstunek był dla rodziców okazją do rozmów o swoich pociechach, do wymiany wrażeń i wyrażenia swoich emocji.

 

WYCIECZKA DO STANISZCZY MAŁYCH

 

10 maja 2018 roku przedszkolaki ze wszystkich grup wyruszyły na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Giprol” w Staniszczach Małych. Na miejscu na dzieci czekało mnóstwo różnych atrakcji. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach:

- Skąd się bierze mleko? - dojenie sztucznej krowy
- Skąd się bierze miód? - degustacja miodu
- Jak powstają farby ekologiczne? - malowanie farbami
- Skąd się bierze mąka? - pieczenie i degustacja ekologicznych ciasteczek 

Atrakcją stanowił również plac zabaw i poczęstunek. Wróciliśmy z wycieczki zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni i pełni wrażeń.

 

WYJAZD NA TEATRZYK „CZARODZIEJSKI OŁÓWEK”

 

24 kwietnia dzieci 5 i 6-letnie wybrały się do Raciborskiego Centrum Kultury, na spektakl pod tytułem „Czarodziejski ołówek”. Bajka ukazała dzieciom swoiste podejście do magii i niezwykłej mocy, dzięki którym stajemy się pewni siebie i możemy więcej. Ta niezwykła moc tkwi w nas samych i żadne „gadżety” nie są w stanie dorównać naszej wyobraźni, kreatywności i odwadze. Można zgubić np. zaczarowany ołówek, ale warto znaleźć coś znacznie ważniejszego – wiarę w siebie, która daje nam siłę w walce z wszelkimi przeciwnościami losu. Nowatorska forma spektaklu bardzo podobała się dzieciom, szczególnie zaskakująca scenografia, kostiumy i piękna gra aktorska. W wolnej chwili dzieci spacerowały uliczkami Raciborza dochodząc do Rynku, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek w postaci lodów. Szczęśliwi i pełni wzruszeń wróciliśmy do przedszkola.

 

SPOTKANIE Z ZAJĄCZKIEM 2018

 

Co roku do naszego przedszkola przychodzi „zajączek wielkanocny” i zostawia prezenty - smakołyki dla wszystkich dzieci. 28 marca dzieci z niecierpliwością wypatrywały długo oczekiwanego gościa. Zajączek zrobił ogromną niespodziankę przedszkolakom, pojawił się znienacka. Oczywiście przyniósł słodkie upominki, ale też wielką atrakcją dla dzieci była wspólna zabawa taneczna. Był to dzień pełen wrażeń.

 

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE „BEZPIECZNIE NA WSI”

 

W dniu 22 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielką Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Głubczycach. Dzieci po obejrzeniu filmu edukacyjnego: „Bezpieczeństwo dzieci na wsi” wzięły udział w pogadance na temat zasad bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie domowym oraz sposobów chronienia siebie i innych przed szkodliwym działaniem środków chemicznych.

 

OBCHODY PIERWSZEGO DNIA WIOSNY 2018

 

W dniu 21 marca 2018 roku dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. Zgodnie ze starym obyczajem przedszkolaki udały się na spacer ulicami wioski. Każda grupa zabrała ze sobą własnoręcznie wykonaną kukłę marzanny. Po pochodzie ze śpiewem na ustach, wszyscy zebrali się w wyznaczonym miejscu przy ognisku, by spalić kukły. W ten sposób pożegnaliśmy zimę i z ogromną radością przywitaliśmy wiosnę.

 

PRZEGLĄD „MARZANNA” 2018

 

W środę 14 marca 2018 roku nasze najstarsze przedszkolaki wzięły udział w Przeglądzie inscenizacji topienia marzanny zorganizowanym przez Osiedlowy Dom Kultury „Komes” w Kędzierzynie Koźlu. Dzieci miały okazję pogłębić swoją wiedzę na temat obrzędów związanych z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny, poznać gwarę, pieśni i muzykę śląską. W tym dniu nasze przedszkole otrzymało wyróżnienie za pięknie wykonaną wcześniej kukłę marzanny.

 

SPOTKANIE Z PANIĄ STOMATOLOG

 

W środę 28 lutego 2018r. w przedszkolu odbyło się spotkanie z lekarzem stomatologiem panią Katarzyną Pałac-Kądziołka. Spotkanie było związane z przystąpieniem naszego przedszkola do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”, której głównym celem jest profilaktyka stomatologiczna wśród dzieci. Pani Kasia przypomniała przedszkolakom zasady higieny jamy ustnej i zębów. Wyjaśniła, co należy robić, by zęby jak najdłużej pozostały zdrowe. Pani stomatolog oswajała dzieci z narzędziami stomatologicznymi, dokonała przeglądu zębów. Każdy przedszkolak otrzymał książeczkę z informacją o stanie swoich ząbków.

 

PRZYJĘCIE PRZEDSZKOLAKÓW DO „KLUBU WIEWIÓRKA” PCK 2018

 

26 lutego odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach programu „Klubu Wiewiórka”. Przedszkolaki z najstarszej grupy zapoznały się z organizacją, jaką jest Polski Czerwony Krzyż. Dzieci obejrzały występ artystyczny uczniów klasy pierwszej, a następnie wzięły udział w licznych konkursach i zadaniach dydaktycznych. Wszystkie dzieci zostały przyjęte do „Klubu Wiewiórka”, czego potwierdzeniem były otrzymane odznaki.

 

TEATRZYK „ZACZAROWANY MŁYNEK”  

 

14 lutego przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Zaczarowany młynek” w wykonaniu aktorów z teatru „Krak-Art.”, który zagościł w naszym przedszkolu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Przekonały się, że w życiu warto być dobrym i dzielić się z innymi nawet wtedy, gdy niewiele się posiada. Uczciwa i ciężka praca zawsze jest wynagradzana, a chytrość, skąpstwo i lenistwo zazwyczaj gubi. Spektakl zachwycił naszych milusińskich.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2018

 

5 lutego 2018 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci bardzo wdzięcznie wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Przedszkolaki wręczyły swoim najbliższym niespodzianki przygotowane w przedszkolu wspólnie ze swoimi paniami. W czasie występów dostojni goście mieli okazję zakosztować słodkich wypieków. Był to dzień pełen wzruszeń, uśmiechów i radości zarówno dla naszych milusińskich, jak i zaproszonych gości.

 

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W OSTROŻNICY 2018

 

Dziewczynki z najstarszej grupy wiekowej wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Kościele Parafialnym w Ostrożnicy w dniu 12 stycznia 2018 roku. Zaśpiewały kolędę i pastorałkę, za co zostały nagrodzone dyplomami i pucharem. Za sprawą przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek jeszcze raz poczuliśmy magię świąt Bożego Narodzenia.

 

BAL PRZEBIERAŃCÓW W PRZEDSZKOLU 2018

 

W czwartek 11 stycznia dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w balu karnawałowym. W tym dniu nasze przedszkole rozbłysło kolorowymi światełkami, dekoracjami oraz wymarzonymi strojami uczestników. Wszyscy bawili się wspaniale. Rolę wodzireja pełnił pan Piotr Orian. Wesołe tańce były przeplatane licznymi konkursami oraz słodkim poczęstunkiem. Przedszkolaki były dumne z tego, że w tym dniu mogły przyjść przebrane za swoich ulubionych bohaterów.

 

BEZPIECZNE FERIE – WIZYTA FUNKCJONARIUSZA POLICJI

 

W dniu 4 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się profilaktyczno-edukacyjne spotkanie z funkcjonariuszem Policji pod hasłem „Bezpieczne ferie”. Dzielnicowy pan Paweł Kmita opowiadał dzieciom o zagrożeniach czyhających na nie w trakcie ferii zimowych. Zostały omówione zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu. Pan Policjant ostrzegał dzieci przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic oraz przed wchodzeniem na zamarznięte rzeki, jeziora i stawy. Przedszkolaki obiecały, iż będą stosować się do przekazanych im wskazówek.

 

APEL BOŻONARODZENIOWY 2017

 

Dnia 22 grudnia 2017 roku cała społeczność szkolna i przedszkolna spotkała się na uroczystym apelu bożonarodzeniowym. Dzieci przedszkolne przedstawiły swój program artystyczny, który wszystkich zgromadzonych wprowadził w uroczysty przedświąteczny nastrój. Utrzymując polską tradycję nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd. Po apelu w porze obiadu wszystkie przedszkolaki zasiadły do wspólnego stołu na wzór tradycyjnej wigilii

 

WYJAZD DO GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W KIETRZU

 

W dniu 12 grudnia 2017 r. przedszkolaki udały się do Gminnego Ośrodka Kultury w Kietrzu gdzie odbył spektakl teatralny pt. „Roszpunka” w wykonaniu aktorów teatralnych. Podczas oglądania sztuki dzieci miały możliwość przenieść się w świat magii i niezapomnianej przygody. Poza tym przedszkolaki utrwaliły zasady dotyczące zachowania się podczas trwania spektaklu teatralnego, podziwiały stroje aktorów i ich zdolności artystyczne. Pełne wrażeń i emocji wróciły do przedszkola.

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2017

 

Zgodnie ze zwyczajem Rady Rodziców szkoły i przedszkola, dzieci, uczniowie i nauczyciele chętnie włączyli się w organizację bożonarodzeniowego kiermaszu, który odbył się 10 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej naszego zespołu. Każda grupa przedszkolna przedstawiła swój występ artystyczny. Na wszystkich czekały stoiska z ozdobami świątecznymi i słodkimi wypiekami. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, nauczycieli, rodziców, jak i gości.

 

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA 2017

 

W środę 6 grudnia wszystkie dzieci czekały na Świętego Mikołaja. Od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku srebrzystego dzwonka. Po godzinie dziewiątej przybył długo wyczekiwany gość. Był to dzień pełen wrażeń dla naszych przedszkolaków. Nie kryły one zadowolenia z odwiedzin Mikołaja. Tańczyły i śpiewały dla dostojnego gościa. Święty Mikołaj obdarował każdego przedszkolaka prezentem.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 2017

 

W dniu 24 listopada 2017 roku nasi milusińscy uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym misiem. Przed południem odwiedził nas „Miś”, który bawił się z naszymi przedszkolakami w rytm muzyki. W ramach poczęstunku dzieci otrzymały „misiowe” cukierki. Był to dzień pełen wesołej zabawy dla wszystkich przedszkolaków

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA ŚW. MARCINA 2017

 

14 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto z okazji dnia św. Marcina. Zgromadzeni przy ognisku, śpiewając piosenki, przypomnieliśmy sobie legendę o świętym Marcinie, jego życiu i hojności serca względem biednych, ubogich i potrzebujących. Największy zachwyt wzbudził rycerz na koniu. Dzieci wzięły udział w pochodzie, a następnie odbyły się występy artystyczne naszych przedszkolaków. Na koniec czekał na wszystkich słodki rogalikowy poczęstunek. Przedszkolaki postanowiły, że chcą czerpać z osoby św. Marcina wzór i przekazywać tę dobroć innym.

 

WIECZORNICA I APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI    

 

Społeczność przedszkolna włączyła się w uroczyste obchody 99- tej rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski, biorąc udział 9 listopada 2017r. w Wieczornicy Niepodległościowej. Przedszkolaki z grupy „Stokrotki” zaprezentowały program artystyczny. Spotkanie trzech pokoleń, wspólny śpiew, wzajemna nauka i zrozumienie różnych postaw wobec Ojczyzny i patriotyzmu, to wszystko spowodowało, że Wieczornica na długo pozostanie w pamięci tych, którzy zgromadzili się w auli szkolnej Zespołu Gimnazjalno-Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowiczkach. Następnego dnia przedszkolaki z najstarszej grupy wiekowej przedstawiły również swój program artystyczny całej społeczności szkolnej na apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny.

 

ZAJĘCIA W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ O TEMATYCE JESIENNEJ - PAŹDZIERNIK 2017

 

Pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach zorganizowały jesienne spotkanie z dziećmi sześcioletnimi. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach czytelniczo-plastycznych. Były wiersze, zagadki, dzieci rozpoznawały dary jesieni z różnych środowisk przyrodniczych (sadu, parku, ogrodu) za pomocą zmysłów: smaku, dotyku, węchu. Na koniec zajęć „starszaki” wykonały przepiękne prace plastyczne. Spotkanie miało miejsce w piątek 27 października

 

WYJAZD NA SPEKTAKL „PRZYGODY BALTAZARA I WAWELSKIEGO SMOKA”

 

25 października 2017 roku nasze 5 i 6 letnie przedszkolaki wybrały się do Kędzierzyna-Koźla na spektakl pt. „Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” wystawionego na scenie w Hotelu „Solidaris” przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Spektakl pokazał dzieciom, że pomagając sobie wzajemnie i kierując się dobrym sercem, przezwyciężyć można nawet największe życiowe przeszkody. Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

 

WYCIECZKA DO STOCZNI

 

Dzieci z grupy sześciolatków w dniu 10 października 2017r. wyjechały na wycieczkę do Stoczni „Damen” w Koźlu. Na miejscu czekał na nas Pan Kapitan Marcin Czech. Przywitał nas serdecznie, przedstawił podstawowe zasady bezpieczeństwa i zaprosił do osobliwego „świata żeglugi śródlądowej”. Odkrył przed dziećmi tajemnice pracy w stoczni, etapy budowania i wodowania statków. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem statku szkoleniowego, na którym przyszli marynarze zapoznają się z trudami pracy w tym zawodzie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści Pana Kapitana. Na koniec przedszkolaki otrzymały ciekawe upominki: baloniki, lizaki oraz papierowe żaglówki. To była wspaniała wycieczka, która pozostawiła w dzieciach miłe wspomnienia.

 

SPOTKANIE Z PANIĄ POPRAWIALSKĄ - październik 2017

 

W poniedziałek 9 października pani Jolanta Długołęcka czyli „Pani Klementyna Poprawialska” odwiedziła naszych przedszkolaków. Swoim donośnym głosem oraz zdecydowanym tonem przedstawiła dzieciom kilka ważnych wychowawczo kwestii. Wdrażała dzieci do kulturalnego zachowania, przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przypomniała również o tym, jak ważna jest dbałość o higienę.

 

TEATRZYK „BEZCENNA PRZYJAŹŃ”

 

21 września 2017 r. wszystkie przedszkolaki miały okazję obejrzeć spektakl pt. „Bezcenna przyjaźń” w wykonaniu aktorów z teatru „Blaszany Bębenek” z Nowego Sącza. Przedstawienie było wspaniałą lekcją o tym, że w życiu nie są ważne rzeczy materialne. Największą wartością jest przyjaźń, która daje nam prawdziwe i trwałe szczęście. Dzieci przeżywały emocje na żywo i uczyły się odróżniać dobro od zła.

 

FESTYN RODZINNY 2017

 

 17 września 2017 roku w Zespole Gimnazjalno-Szkolno-Przedszkolnym w Pawłowiczkach odbył się festyn rodzinny pod hasłem: „Rodzinne święto ziemniaka”. Najstarsza grupa przedszkolaków zaprezentowała swoje zdolności muzyczne i taneczne. Na dzieci i rodziców czekało wiele atrakcji: grill, loteria, malowanie twarzy, słodkie poczęstunki. Mimo, iż pogoda nie dopisała, zabawa trwała do samego wieczora.

 

POZEGNANIE PRZEDSZKOLA 2017

 

21 czerwca piętnaścioro najstarszych przedszkolaków żegnało się z naszą placówką. Od września rozpoczną oni naukę w I klasie szkoły podstawowej. Chociaż nie rozstają się z nami na zawsze i będziemy się często widywać, to jednak wzruszenie udzieliło się nie tylko dzieciom, ale też paniom i rodzicom. Starszaki na pożegnanie przedstawiły ciekawy program artystyczny, podziękowały za troskę i opiekę w szczególności wychowawczyni pani Asi i uradowane odebrały skromne upominki i dyplomy ukończenia przedszkola. Życzymy naszym absolwentom samych sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE „DLACZEGO SŁOŃ MA DŁUGI NOS?”

 

Dzięki dobrej współpracy z przedszkola z biblioteką gminną starszaki po raz kolejny uczestniczyły w bibliotecznych zajęciach. Odbyły się one 14 czerwca w godzinach przedpołudniowych. Zajęcia zorganizowane zostały wraz z Biblioteką Miejską w Koźlu w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom''. Dzieci na wstępie wysłuchały opowiadania ,,Dlaczego słoń ma długi nos?''. Dowiedziały się, dlaczego mało koleżeński słoń mógł liczyć na pomoc innych zwierząt i jak powstała jego trąba. Następnie były się zabawy ruchowe i muzyczne tematycznie związane z opowiadaniem. 

 

SPEKTAKL TEATRALNY „AWANTURA O ŻABĘ”

 

2 czerwca 2017 do naszego przedszkola przyjechali aktorzy z Teatru w Krakowie z przedstawieniem „Awantura o żabę”. Dzieci poznały przygody żabki, która chciała stać się człowiekiem i chodzić do szkoły, a wszystko przez to, że nie umiała porozumieć się z innymi żabami. Dzięki udziałowi w przedstawieniu dzieci kształtowały postawy koleżeństwa, przyjaźni oraz kulturalnego zachowania się podczas spektaklu.

 

DZIEŃ DZIECKA 2017

 

Świętowanie Dnia Dziecka zaczęło się już w przeddzień właściwej daty. 31 maja panie animatorki zorganizowały wspaniałą zabawę dla wszystkich przedszkolaków. Pogoda dopisała, więc mogliśmy wszystkie przewidziane atrakcje zrealizować na świeżym powietrzu. Były zabawy taneczne i integracyjne przy muzyce, zawody zręcznościowe, puszczanie i łapanie wielkich baniek mydlanych, malowanie twarzy i wizyta Tygryska z bajki o Kubusiu Puchatku. Rada rodziców zadbała o słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci szczęśliwe i zmęczone z pewnością na długo zapamiętają ten dzień. 1 czerwca pogoda była mniej sprzyjająca, za to w przedszkolu odbyła się zabawa balonami wypełnionymi helem. Biegu, podskoków i śmiechu było co niemiara.

 

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW 2017

 

30 maja dzieci z przedszkola wyjechały na wycieczkę autokarową do stolicy województwa. W Opolu miały zaplanowane dwie duże atrakcje: spektakl w teatrze i zwiedzanie ogrodu zoologicznego. W Teatrze Lalki i Aktora przedszkolaki obejrzały bajkę pod tytułem „Idziemy po skarb”. Głębokie przesłanie przedstawienia można byłoby zawrzeć w krótkim podsumowaniu: prawdziwa przyjaźń jest cenniejsza od kosztowności, których niejednokrotnie pragniemy. Ciekawa scenografia, przygodowa fabuła i nastrój prawdziwego teatru wywarł wyjątkowe wrażenie na młodych widzach. Po wizycie w teatrze dzieci udały się do ZOO. Zwiedzania było co niemiara, bo ogród jest ogromny. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć wiele gatunków egzotycznych zwierząt. Spacer po ogrodzie przeplatany był odpoczynkiem, czasem na posiłek, a także zabawą na placu. Na koniec by dopełnić atrakcji dzieci dostały lody na patyku. Pogoda o mało nie pokrzyżowała planów wycieczkowiczów, ale na szczęście udało się uniknąć deszczu i burzy. Zmęczone ale szczęśliwe przedszkolaki wróciły bezpiecznie do rodziców.

 

ŚWIĘTO HERBOWE 2017

 

28 maja 2017 grupa starszaków reprezentowała nasze przedszkole podczas występów artystycznych na Święcie Herbowym. Przedszkolaki w barwnych strojach krakowskich przedstawiły 3 tańce: powitalny „Pięknie Was witamy”, „Kakowiaka” oraz polkę „Trisch-Trasch”. Za swe występy dzieci otrzymały gromkie brawa. Po występach dzieci mogły skorzystać ze stoisk gastronomicznych oraz innych atrakcji oferowanych przez organizatora imprezy.

 

WYCIECZKA DO „WODOCIĄGÓW”

 

26 maja 2017 najstarsze przedszkolaki udały się do K-Koźla do MWiK-u - Stacji Uzdatniania Wody. Na początku wizyty dzieci obejrzały prelekcję o tym skąd mamy wodę i odbyły się zajęcia edukacyjne na temat oszczędzania wody. Następnie dzieci zwiedziły stację. Pracownik opowiadał im jak pracują poszczególne urządzenia i cała stacja. Po powrocie do sali konferencyjnej dzieci miały okazję podzielić się swoimi emocjami z dziennikarzem Gazety Dobrej. W dalszej części wyjazdu dzieci samodzielnie wykonywały lemoniadę z różnych owoców i mięty. Przedszkolaki pełne wrażeń i z drobnymi upominkami wróciły do przedszkola.

 

DZIEŃ MAMY I TATY 2017

 

25 maja odbyła się uroczystość z okazji święta rodziców. Mamusie i tatusiowie zaproszeni do przedszkola mogli obejrzeć program przygotowany i zaprezentowany przez dzieci. Były tańce, piosenki, inscenizacje i wiersze, były też życzenia i upominki. Na pewno w pamięci pozostaną uczucia wzruszenia. Było nam niezmiernie miło gościć rodziców w przedszkolu.

 

SPOTKANIE Z PANIĄ DOKTOR

 

W dniu 23 maja w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z lekarzem pediatrą – panią Beatą Sarnecką. Pani doktor rozmawiała z dziećmi na temat dbałości o zdrowie, odpowiedniego odżywiania się i ubierania, ruchu na świeżym powietrzu oraz wizyt w gabinecie lekarskim. Zaprezentowała również specjalne przybory i narzędzia, które są potrzebne do badania. Dzieci z bliska mogły zobaczyć jak wygląda np. stetoskop. Na koniec spotkania dzieci otrzymały kolorowanki i naklejki "dzielny pacjent”. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu żadne z naszych dzieci nie będzie się bało wizyty w gabinecie lekarskim. Bardzo dziękujemy raz jeszcze za tak wiele cennych informacji i doświadczeń, które przeżyliśmy podczas tego spotkania.

 

PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY W JĘZYKU NIEMIECKIM 2017

 

Jak co roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przeglądzie artystycznym „Wir sprechen und singen deutsch”, który się odbył 19. 05. 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Łanach. 5 dziewczynek z grupy 6 latków przedstawiły w stylu rokowym piosenkę „Korperteilen blues”, prezentując w środowisku lokalnym jednocześnie swoje umiejętności językowe jak i muzyczne. Za swój trud zostały obdarowane upominkami. Uradowane i usatysfakcjonowane wróciły w godzinach przed popołudniowych do swego przedszkola w Pawłowiczkach.

 

WIZYTA WIELKANOCNEGO ZAJĄCZKA 2017

 

Wielkanocny zajączek w tym roku bardzo zadziwił dzieci z naszego przedszkola. Jak zwykle przed świętami wielkanocnymi przedszkolaki wyczekiwały niezwykłego gościa. 12 kwietnia tuż przed południem … zjawił się, lecz nie w przedszkolu, ale w okolicach boiska. Dzieci dostrzegły Zajączka i obserwowały przez okna jak kicając ukrywał w krzewach wielkanocne koszyczki. Emocji nie było końca. Przedszkolaki sprawnie ubrały się i wyszły z budynku, lecz hojnego gościa już nie było. Pozostawił upominki i życzenia, które dzieci staranie wyzbierały i ze sobą do domu zabrały.

 

ZAJĘCIA: PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

 

W dniu 10 kwietnia 2017 najstarsza grupa wiekowa przedszkolaków uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez panią Hannę Węgrzyn i panią Mirosławę Petryszyn na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci dowiedziały się kiedy należy udzielać pierwszej pomocy, poznały wyposażenie apteczki. Rozpoznały po sygnałach dźwiękowych służby ratunkowe i ich numery alarmowe: policja, pogotowie, straż pożarna. Rozwiązywały zagadki i układały puzzle związane z tematyką zajęć. Największym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia z użyciem fantoma – „Jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację”. Uczyły się także jak dzwonić i rozmawiać ze służbami ratunkowymi.

 

EKOLOGIA WAŻNA SPRAWA – rok 2017

 

31 marca 2017r. dzieci spotkały się z przedstawicielem Związku Międzygminnego „Czysty Region” panem Markiem Łabno. Podczas zajęć dzieci utrwalały wiedzę o segregacji odpadów i dbałości o środowisko naturalne. Obejrzały dwie bajki edukacyjne a następnie w sposób praktyczny utrwalały wiadomości. Nasze przedszkole bierze udział w konkursie „Segreguj.pl" i prowadzi wiele działań proekologicznych np. wycieczki edukacyjne, zbiórkę makulatury, puszek, baterii. Zajęcia te były jednym z takich działań.

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2017

 

Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych dzieci wzbudziły już same przygotowania, które rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas licznych spacerów, szukaliśmy oznak nowej pory roku, poznaliśmy wiersze i piosenki o tematyce wiosennej. Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień - 21 marca. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny od rana w przedszkolu panowało wielkie poruszenie. Dzieci nie mogły doczekać się   powitania upragnionej pory roku, dlatego też zaraz po śniadaniu wesołym, barwnym korowodem przeszliśmy ulicami naszej wioski. Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki pożegnały zimę z „Marzanną” i śpiewem powitały wiosnę. Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej.

 

MALUSZKI W PIEKARNI

 

7 marca grupa 3 latków z naszego przedszkola wraz z wychowawczynią i panią woźną wybrała się na wycieczkę do piekarni. Panowie piekarze i panie cukierniczki starały się przekazać dzieciom jak najwięcej informacji na temat swojej pracy. Przedszkolaki zapoznały się z pomieszczeniami i wyposażeniem piekarni, obserwowały też czynności pracowników: wyrabianie ciasta, formowanie wypieków, wypiekanie chleba. Nie obyło się bez poczęstunku. Maluszki dziękują za gościnę. 

 

BEZPIECZNE FERIE 2017

 

10 lutego 2017 roku odbyło się spotkanie przedszkolaków z funkcjonariuszami Policji. Tematem rozmów było bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku. Dzieci znały podstawowe zasady, ale na pewno poprzez przypomnienie, utrwaliły swoją wiedzę o tym: które miejsca są odpowiednie do zabawy, jak zachować się wobec osoby nieznajomej, co robimy w razie spotkania z obcym psem, jak wezwać pomoc w razie niebezpieczeństwa.

 

PRZYJĘCIE PRZEDSZKOLAKÓW DO KLUBU WIEWIÓRKA PCK 2017

 

8 lutego 2017 roku dzieci z grupy 4,5-latków „Stokrotki” zostały zaproszone do biblioteki szkolnej. Pani Mirosława Petryszyn przypomniała przedszkolakom podstawowe nawyki zdrowego stylu życia, zachęcała do przestrzegania higieny i racjonalnego odżywiania się. Dzieci usłyszały wiele cennych rad dotyczących higieny jamy ustnej i zębów: jak należy je myć, w jakim czasie, jak ważne są wizyty kontrolne u stomatologa. Przedszkolaki złożyły przyrzeczenia codziennego porannego i wieczornego mycia zębów, przestrzegania zasad higieny osobistej, dbania o zdrowe odżywianie, a w konsekwencji zostały przyjęte do „Klubu Wiewiórka PCK”. Każdy przyjęty otrzymał legitymację członka „Klubu Wiewiórka”.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE „PRZYGODY MIKOŁAJKA”

 

8 lutego 2017 roku grupa 5-6 latków udała się na zajęcia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach. Przedszkolaki wysłuchały tam opowiadania „Przygody Mikołajka- co za wstyd…” o zielonych butach, które nie podobały się Mikołajkowi i o tym co zrobił, aby się ich pozbyć. Podczas zajęć dzieci nazywały różne rodzaje butów i odpowiadały na pytania typu: co by było gdyby…Były też zabawy ruchowe, a na koniec praca plastyczna nt. „Do czego może służyć stary but”? Przedszkolaki wykazały się dużą wyobraźnią: but zamienił się w doniczkę dla kwiatka, w parasol, pod którym schronienie znalazły owady, jak również w karetę dla księżniczki, a nawet w samochód.

 

TEATRZYK „CZTEREJ MUZYKANCI Z BREMY”

 

Teatr „Tomcio” z Nowego Sącza gościł w naszym przedszkolu 31 stycznia 2017 roku. Przedstawienie oparto na popularnej bajce braci Grimm „Czterej muzykanci z Bremy”. Opowiada ona o przygodach czterech zwierząt: osła, psa myśliwskiego, kota i koguta, które zostały zmuszone do ucieczki z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Zwierzęta poszukiwały nowego domu; po długiej podróży dotarły do samotnej chaty. Ustawiły się jedno na drugim pod jej oknem, w ten sposób odkryły, że w środku ucztowali zbójnicy. Osioł zaczął ryczeć, pies szczekać, kot miauczeć a kogut piać. Następnie wszyscy czworo wpadli do izby. Wystraszeni rozbójnicy uciekli, a zwierzęta zamieszkały w ich chacie. Drobne zmiany w fabule bajki jakie zastosowali scenarzyści z Teatru „Tomcio” przybliżyły dzieciom losy bohaterów i spowodowały, że sztuka stała się bliższa małym widzom.

 

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W OSTROŻNICY 2017

 

27 stycznia 2017 roku odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek w Ostrożnicy. Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z grupy 5- Latków: Amelia Kasprzak, Emilia Wiśniewska, Zuzanna Lonc i Maja Prochera. Celem przeglądu było kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek. Za udział w tym przedsięwzięciu dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i statuetkę. Dzieci miały okazję poznać nowe koleżanki i kolegów oraz zaprezentować swoje umiejętności.

 

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W POKRZYWNICY 2017

 

W dniu 25.01.2017 r. Amelia Kasprzak i Emilia Wiśniewska z grupy 5 i 6-latków reprezentowały nasze przedszkole na XIII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Pokrzywnicy. Dziewczynki śpiewały pastorałki: „Święta” i „Narodzony w stajence”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Spotkanie było okazją do integracji dzieci oraz promowania naszego przedszkola w środowisku lokalnym.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2017

 

Kochają, przytulają, rozpieszczają, generują nam wspomnienia. Zawsze pamiętają wszystkie rocznice i daty urodzin. Dzięki nim wiemy jak było kiedyś, przekazują nam tradycje, uczą mądrości życiowej i zawsze służą dobrą radą. BABCIA I DZIADEK SĄ PO PROSTU NAJLEPSI. Dlatego trzeba o nich pamiętać zawsze, a szczególnie w tych wyjątkowych dniach ich święta  i koniecznie dać im prezent prosto z serca. Tak też uczyniły przedszkolaki. W piątek 20 stycznia w godzinach przedpołudniowych odbyła się uroczystość dla babć i dziadków. Były dla nich wiersze, inscenizacje, piosenki i tańce a także najszczersze i najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze.

 

BAL KARNAWAŁOWY 2017

 

W środowe przedpołudnie 18 stycznia przedszkolaki uczestniczyły w karnawałowym balu przebierańców. Na parkiecie Sali balowej zjawili się rycerze, Zorro, Spidermany, kowboje, policjanci, strażacy, a także księżniczki, damy, Elzy, kwiatuszki, pszczółki, biedronki i wiele innych postaci z bajek i z wyobraźni. Do pląsów  i konkursów zachęcał profesjonalny wodzirej. Muzyka sprzyjała tanecznej aktywności, a wesołe zabawy powodowały, że wszystkie dziecięce buźki rozświetlał uśmiech. Pamiątką z balu będą wykonane zdjęcia grupowe i indywidualne. Rada rodziców zadbała o poczęstunek dla dzieci. Dziękujemy!

  

PRZEDSTAWIENIE „JAŚ I MAŁGOSIA“

 

W poniedziałek 16 stycznia 2017 roku 40 przedszkolaków z dwóch starszych grup uczestniczyło w przedstawieniu teatralnym „Jaś i Małgosia”. Spektakl był wystawiany w Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Dzieci miały okazję podziwiać grę aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Zabawne i kolorowe przedstawienie było klasyczną interpretacją bajki, która uczy odróżniać dobro od zła. Żywiołowa muzyka dodawała bajce atrakcyjności. Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE „ZIMOWE ZABAWY“

 

13 stycznia 2017 roku dzieci z grupy 4-5 latków zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach. Ciekawe zajęcia edukacyjno-plastyczne prowadziły panie: Ania i Asia. Nie zabrakło kontaktu z książką, głośnego czytania i zabaw ruchowych o tematyce zimowej. Po zajęciach literackich i ruchowych dzieci przystąpiły do pracy plastycznej, to znaczy do ozdabiania „zimowego bałwanka”. Zajęcia w bibliotece miały na celu kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci i rozbudzenie wyobraźni poprzez kontakt z literaturą. Nasi milusińscy przekonali się, że wizyta w bibliotece może być wspaniałą przygodą. Paniom tam pracującym bardzo dziękujemy za przygotowanie ciekawych zajęć.

 

PRZED ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA

 

Nastrój świąt Bożego Narodzenia można było wyczuć już w połowie grudnia za sprawą dekoracji, poruszanej tematyki podczas zajęć, przygotowań do kiermaszu i świątecznych porządków. Jednakże w czwartek 22 grudnia zrobiło się w naszej placówce zupełnie świątecznie. Podczas bożonarodzeniowego apelu wysłuchaliśmy wielu życzeń, kolęd, pastorałek i okolicznościowych piosenek. Przedszkolaki również wzięły udział w tym przedświątecznym wydarzeniu i zaśpiewały nastrojową pastorałkę „To już święta”. W porze obiadu odbyła się uroczysta przedszkolna wigilijka. Był wspólny stół, opłatek, życzenia i tradycyjny barszcz.

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2016

 

Jak co roku Rady Rodziców szkoły i przedszkola, uczniowie i nauczyciele włączyli się w organizację bożonarodzeniowego kiermaszu. 17 grudnia w sobotę sala gimnastyczna naszej szkoły na dobre tętniła życiem. Były występy dzieci i młodzieży, przedstawienie teatralne w wykonaniu nauczycieli i uczniów, stoiska z ozdobami i słodki poczęstunek. Nasze przedszkolaki zaprezentowały się głównie w repertuarze tanecznym. Kolorowe stroje i stosowna muzyka dodały występom atrakcyjności. Gromkie brawa były zasłużoną nagrodą dla małych tancerzy.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE „CHOINKA AMELKI”

 

16 grudnia najstarsza grupa wiekowa przedszkolaków uczestniczyła w kolejnych zajęciach zorganizowanych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach. Tematyka zajęć była związana z tradycjami bożonarodzeniowymi. Dzieci wysłuchały opowiadania „Choinka Amelki”, następnie rozmawiały o zwyczajach świątecznych: zdobieniu drzewka choinkowego, potem kolorowały rysunek choinki i przyklejały na nich kolorowe elementy dekoracyjne. Nie obyło się bez zabawy ruchowej „kolorowe bombki”. Najwięcej frajdy miały przedszkolaki podczas wykonywania ozdób choinkowych z masy perłowej. Za pomocą foremek do ciastek wycinały swoje ulubione kształty. Po wyschnięciu ozdób dzieci mogły je zabrać do domu. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały nastrojową piosenkę „Święta tuż, tuż” i złożyły życzenia świąteczne.

 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „WILKI I KOŹLĘTA”

 

7 grudnia dzieci z naszego przedszkola wyjechały do Kędzierzyna-Koźla na przedstawienie „Wilki i koźlęta”. Spektakl powstał na kanwie popularnej i lubianej baśni braci Grimm pod tym samym tytułem. Dostosowany został jednak do dzisiejszego odbiorcy ciekawą i dowcipną aranżacją. Na scenie można było zobaczyć zarówno żywych aktorów, jak również lalki. Całość uzupełniały piosenki, narrator, dynamiczna zmiana scenografii i gra świateł. Spektakl przygotowany przez aktorów z TEATRU FORM.ART z Łodzi dostarczył naszym przedszkolakom ciekawych wrażeń artystycznych. Wyjazd na bajkę został sfinansowany przez Radę Rodziców przedszkola.

 

MIKOŁAJKI 2016

 

6 grudnia przedszkolaki obchodziły Mikołajki. W tym szczególnym dniu były niespodzianki i podarunki a także wizyta zaproszonych gości. Uczniowie klasy II szkoły podstawowej, czyli niewiele starsi koledzy przygotowali dla przedszkolaków przedstawienie teatralne pod tytułem „Niesforna Zuzia”. Mali aktorzy włożyli wiele starań i wysiłku by nauczyć się swoich kwestii, za co też byli nagrodzeni wielkimi brawami. Potem były odwiedziny Świętego Mikołaja. Jak co roku przybył on w stroju biskupa i jak co roku z upominkami dla grzecznych przedszkolaków. Oprócz paczek ze słodkościami, hojny Święty przyniósł również zabawki dla każdej grupy przedszkolnej. Dzieci zaśpiewały i zatańczyły dla Świętego Mikołaja, obiecały że będą zawsze grzeczne, a na koniec pożegnały gościa głośnym okrzykiem „Do zobaczenia za rok!!!”

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25 listopada świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Dlatego też duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie misie opanowały nasze przedszkole. Przedszkolaki bawiły się z misiami, tańczyły, słuchały wiersza o misiu Czesława Janczarskiego pt. "Kto misiowi urwał ucho?", rozwiązywały zagadki, a nade wszystko przytulały swoje misie. Gościem specjalnym był oczywiście Miś, który zaprosił wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Miś najbardziej lubi miodek, więc po wspólnej zabawie dzieci zostały poczęstowane herbatnikami z miodem. Każdy przedszkolak namalował farbami portret misia. Do końca dnia misie bawiły się z dziećmi w przedszkolu, a w galerii zawisły ich portrety.

  

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNO-MUZYCZNE „CALINECZKA“

 

21 listopada „przedszkolaki” udały się do Kietrza na sztukę teatralną pt. „Calineczka”, w

wykonaniu Teatru muzycznego z Wrocławia. Scena w Domu Kultury została opanowała przez wielką ropuchę, mysz, kreta i maleńką Calineczkę. Bohaterka wyruszyła w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy napotkała na miejsca przytulne i słoneczne, ale także mroczne i niesympatyczne. Postacie odgrywane przez aktorów w olbrzymich, bogatych strojach pozostawiły dużo swobody dla wyobraźni widzów, podobnie jak scenografia. Muzyczny charakter widowiska, melodyjne piosenki i szybka akcja sprawiły, że przedstawienie, mimo iż momentami niepokojące, nawet przez chwilę nie przestało czarować. Pełna widownia huczała od śmiechów i zachwytów oczarowanych dzieci.

  

DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA 2016

 

Jak co roku  w naszym przedszkolu obchodziliśmy  uroczystość z  okazji Dnia św. Marcina. Późnym popołudniem 15 listopada dzieci wraz ze swoimi rodzicami zebrały się przy ognisku wspólnie oczekując Św. Marcina. Po pojawieniu się rycerza na koniu odbył się uroczysty przemarsz ulicami Pawłowiczek. Każdemu dziecku podczas pochodu drogę oświetlał piękny lampion. Następnie odbyła się scenka opowiadająca o pięknym geście św. Marcina, który podzielił się ubraniem z żebrakiem. Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Przy ciepłej herbacie i słodkich „marcińskich” rogalikach uczestnicy mogli podziwiać nasze przedszkolaki, które  zaprezentowały inscenizację, wiersze i piosenki związane z legendą życia świętego Marcina.

 

UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W NARODOWYM ŚWIĘCIE NIEPODLEGŁOŚCI

 

Przedszkolaki z najstarszej grupy wiekowej aktywnie uczestniczyły w obchodach Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Przygotowane piosenki i tańce ludowe zaprezentowały zarówno na szkolnym apelu, jak również podczas środowiskowej wieczornicy. Kolorowe stroje i dynamika układów tanecznych dodała występowi atrakcyjności. Młodzi tancerze zebrali za swój udział w uroczystościach zasłużone gromkie brawa. 

 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „ALA W ALULANDII”

 

Dnia 9 listopada w naszym przedszkolu mieliśmy okazję zobaczyć przedstawienie pt. „Ala w Alulandii” w wykonaniu aktorek z toruńskiego Teatru Lalek „Zaczarowany Świat”. Przedstawienie opowiadało o dziewczynce Ali, która poszukiwała skradzionych ze szkoły puszek. Wśród poszukiwanych puszek znajdowała się ulubiona puszka Ali – Pucia. Mimo wielu przeciwności udało się w końcu odzyskać puszki, którym zostało podarowane drugie życie w krainie aluminium Alulandii. Dzięki temu występowi dzieci w ciekawy i prosty sposób mogły poszerzyć wiedzę na temat segregacji śmieci, powtórnego wykorzystania puszek z aluminium oraz niszczycielskiej działalności człowieka wobec środowiska przyrodniczego. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu odpowiadając na pytania zadawane przez aktorów oraz podpowiadając postaciom. Na koniec uczestnicy otrzymali drobne upominki od przedstawiciela Fundacji na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL. W Naszym Przedszkolu prowadzimy zbiórkę aluminiowych puszek, do której wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

RADY PANI POPRAWIALSKIEJ

 

7 listopada pani Jolanta Długołęcka czyli Pani Klementyna Poprawialska odwiedziła nasze przedszkole. W swoim występie poruszyła temat nawyków, nie tylko tych złych, ale i dobrych. Pani Klementyna w zabawny sposób przypomniała dzieciom o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszego, jak przechodzić przez ulicę na pasach i o tym, że trzeba się rozglądać przed przejściem na drugą stronę ulicy. Następnym nawykiem, o którym nam opowiedziała była higiena osobista. Wszystkie dzieci, wspólnie z Panią Poprawialską „spakowały” do worka złe nawyki i obiecały, że będą dbały o swoje bezpieczeństwo i będą przestrzegać zasad kulturalnego zachowania. Ogromne poczucie humoru Pani Klementyny i jej niezwykły głos sprawiły, że przedstawienie było ciekawe i bardzo poruszające. Z pewnością wiele cennych rad Pani Poprawialskiej dzieci zapamiętają na długi czas.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ „GOŚCIE W GLINIANYM DZBANKU“

 

W dniu 4 listopada 2016 najstarsza grupa wiekowa przedszkolaków ,,Motyle'' wybrała się do szkoły.  Zajęcia w bibliotece szkolnej przygotowała pani Mirosława Petryszyn. Na początku odbyła się pogadanka na temat szanowania książek. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania E. Szelburg-Zarembiny ,,Goście w glinianym dzbanku''. Przedszkolaki miały możliwość wykazania się umiejętnością uważnego słuchania, odpowiadały na zadawane pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Odgrywały scenki teatralne wcielając się w postacie z opowiadania. Na koniec dzieci wykonywały prace plastyczne dotyczące opowiadania. Wizyta w bibliotece szkolnej była okazją do poznania szkoły dla przyszłych pierwszoklasistów.

 

WYJAZD DO RACIBORZA NA BAJKĘ „PRZYGODY KOTA - MĄDROŚĆ POKOLEŃ“

 

W dniu 11 października 2016 przedszkolaki wyjechały do Raciborskiego Centrum Kultury na spektakl teatralny „Przygody kota - mądrość pokoleń” w wykonaniu aktorów z Wrocławskiego Teatru In-Art. Bohaterami przedstawienia były koty: Filemon i Bonifacy. W zabawny sposób przekazywały „mądrości” życia dotyczące zasad bezpieczeństwa. Wyjazd był okazją do poznania przez dzieci pracy aktorów, różnych form teatralnych oraz zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.

 

ALFABET MAŁEGO POLAKA

 

Przedszkolaki z najstarszej grupy wiekowej 5-6 latków w dniu 10 października 2016r. udały się do Koźla do Kina Twierdza na zajęcia pt. „Alfabet małego Polaka - godło, flaga, hymn, stolica”. Podczas zajęć dzieci śpiewały piosenkę o Polsce, oglądały bajki i rozmawiały o naszym kraju. Spotkanie było okazją do utrwalenia i poznania nowych wiadomości dotyczących naszej Ojczyzny zarówno z historii jak i teraźniejszości. Wyjazd miał na celu rozwijanie uczuć patriotycznych u najmłodszych, utrwalanie symboli narodowych, a także integrację z innymi dziećmi.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE „DARY PANI JESIENI“ 2016


Dnia 29 września 2016 na zaproszenie pań z Gminnej Biblioteki Publicznej przedszkolaki z najstarszej grupy wiekowej miały zajęcia pt. ,,Dary Pani Jesieni''. Dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu pracowników biblioteki pt. ,,Jabłko” w oparciu o utwór W. Sutiejewa. Następnie odbyła się rozmowa na temat treści przekazanych podczas przedstawienia, oceniano postępowanie bohaterów. Były również zagadki i zadania dla dzieci dotyczące darów lasu, sadu i ogrodu warzywnego jakie daje nam jesień. Dzieci wykazały się dużą znajomością zarówno warzyw i owoców,  także egzotycznych. Na zakończenie dzieci miały do wykonania pracę plastyczną ,,Jesienne drzewo'' z wykorzystaniem bibuły, kolorowego papieru i plasteliny. Wykonane prace można było podziwiać na wystawie biblioteki.

zdjęcia

 

WYCIECZKA DO SADU W GRUDYNI 2016

 

Wzorem poprzednich lat przedszkolaki odwiedziły grudyńskie sady w czasie zbiorów jabłek. Było to możliwe dzięki uprzejmości pani Marty Lechszest z Gospodarstwa Rolno-Sadowniczego z Grudyni Wielkiej. W godzinach przedpołudniowych 27 września wszystkie przedszkolaki miały okazję zaobserwować zbiór jabłek w ogromnym pełnym jabłoni sadzie. Pani Marta opowiedziała dzieciom jak wygląda praca w sadzie przez cały rok, co dzieje się z jabłkami po zbiorze, jakie przetwory można uzyskać z owoców. Po obejrzeniu sadu i magazynów dzieci samodzielnie próbowały zrywać jabłka i  w odpowiedni sposób układać je w skrzynkach. Później był posiłek dla przedszkolaków zorganizowany i sfinansowany przez radę rodziców, kiełbaski pieczone nad ogniskiem. Obdarowani jabłkami, pełni wrażeń, zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola na obiad.

zdjęcia

 

 

WYCIECZKA DO STAREJ KUŹNI 2016

 

20 września br. przedszkolaki wyjechały na wycieczkę do Nadleśnictwa Kędzierzyn-Koźle. Siedziba nadleśnictwa mieści się w urokliwym miejscu w Starej Kuźni. Nadleśnictwo w ramach swoich działań dydaktycznych organizuje zajęcia dla przedszkolaków i uczniów, wykorzystując leśną ścieżkę edukacyjną, filmy animowane, oraz sale z eksponatami. Naszym przewodnikiem był pan Przemysław Ozga, który w interesujący sposób przedstawił dzieciom mieszkańców lasu, tryb życia zwierząt, sposób odżywiania, zwyczaje. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowieści o tym jakie korzyści przynosi las nam – ludziom. Dodatkowo przypomnieliśmy sobie zasady odpowiedniego zachowania się w lesie i ostrożności  podczas korzystania z jego darów. Spotkanie z panami leśnikami skończyło się poczęstunkiem: piekliśmy kiełbaski nad ogniskiem.

zdjęcia

 

SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM 2016

 

14 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Pawłowiczkach. Dzieci z wielkim przejęciem wyczekiwały gościa.

Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Przedszkolaki  dowiedziały się również jak zachować się w stosunku do nieznanych osób. Podczas spotkania duże zainteresowanie wzbudziły zademonstrowane akcesoria policyjne m.in. kajdanki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały książeczki pt. „Bezpieczny przedszkolak” oraz mogły osobiście sprawić jak wygląda radiowóz, usiąść za jego kierownicą oraz włączyć sygnał alarmowy. Spotkanie Pana policjanta z przedszkolakami przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Od dzisiaj każdy „maluch” już wie, że policjant może być przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą.

zdjęcia

 

UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W UROCZYSTYM EKO-APELU 2016

 

13 września br. gościliśmy w naszej szkole przewodniczącego Zarządu Związku Międzygminnego ,,Czysty Region’’ Krzysztofa Ważnego i prezesa Fundacji na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach ,,Recal’’ Jacka Wodzisławskiego. Nasze przedszkole uzyskało zaszczytne drugie miejsce w trzeciej edycji konkursu Segreguj.pl. Przybyli goście wręczyli przedszkolakom nagrody: bon na 900 złotych oraz przedstawienie teatralne w placówce przedszkolnej „Ala w Alulandii” w wykonaniu toruńskich aktorów. Zdobyte fundusze przeznaczymy na wyjazdy i wycieczki. Dzieci z naszego przedszkola i ich rodzice są naprawdę EKO.

 

DOŻYNKI 2016

 

W niedzielę 11 września przedszkolaki z najstarszej grupy wiekowej uczestniczyły w święcie dożynkowym. Odświętnie ubrane recytowały wiersz podczas uroczystej mszy świętej w kościele w Pawłowiczkach. Poza tym podczas występów artystycznych dzieci i młodzieży na Dożynkach Gminnych  w Ucieszkowie zaprezentowały wiązankę tańców ludowych. Występ bardzo podobał się publiczności, więc nagrodą za trud były duże brawa i liczne pochwały dla najmłodszych wykonawców. 

 

zdjęcia 

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA 2016

 

22 czerwca 2016 roku odbyło się pożegnanie przedszkola. Tylko jeden wychowanek, Henio Skrzyp opuszczał mury naszej placówki, by od nowego roku szkolnego podjąć naukę w szkole. Ta niebywała sytuacja zdarzyła się w obliczu zmian organizacyjnych w oświacie, gdyż obecnie wg. przepisów dzieci 6 letnie nie mają obowiązku szkolnego. Uroczystość pożegnania przedszkola w tym roku miała więc kameralny charakter.

zdjęcia

FESTY RODZINNY 2016

 

W niedzielne popołudnie 19 czerwca, na boisku szkolnym odbyła się rodzinna impreza zwana festynem rodzinnym. Organizatorem jej były rady rodziców: szkoły i przedszkola. Przybyli na tę uroczystość mieli okazję obejrzeć taneczne i wokalne występy dzieci. Były też inne atrakcje: stoiska gastronomiczne, dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, przejażdżki konno, plac zabaw, konkursy i zabawy prowadzone przez animatorki. Pogoda była kapryśna, ale nie odstraszyła licznie przybyłych uczestników imprezy.

zdjęcia

 

FINAŁ KONKURSU „SEGREGUJ. PL“

 

W roku szkolnym 2015/2016 nasze przedszkole uczestniczyło w trzeciej edycji konkursu ekologicznego „Segreguj. pl” zorganizowanego przez Związek Międzygminny „Czysty Region”. Konkurs polegał na odzyskiwaniu surowców wtórnych: puszek aluminiowych, makulatury oraz baterii,  zbieraniu ich i oddawaniu do odpowiednich punktów skupu. Koordynatorem konkursu w naszym przedszkolu była pani Anna Sawicka. Konkurs podzielony na kategorie: szkoły i przedszkola, był adresowany do placówek oświatowych w 11 gminach województwa opolskiego. Głównymi celami tych działań było: zapoznanie dzieci z problemem odpadów komunalnych, ukazanie możliwości wykorzystania tego typu odpadów, poprawa stanu czystości środowiska poprzez zebranie surowców wtórnych, wydzielenie ze strumienia odpadów komunalnych zużytych baterii, stanowiących odpady niebezpieczne. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, dzieci i pani Ani nasza placówka zajęła w tym konkursie czołowe II miejsce. Nagrodą dla przedszkola ufundowaną przez związek „Czysty region” jest bon o wartości 900 złotych. Oprócz tego Fundacja „Recal” zorganizuje wizytę teatru w naszej placówce.

zdjęcia

 

PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE „STO LAT OD DOMU“

 

Działania profilaktyczne i wychowawcze stale przeplatają się z edukacyjnymi, zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. 8 czerwca grupa najstarszych przedszkolaków uczestniczyła w spektaklu profilaktycznym przygotowanym i przedstawionym przez Teatr Kalejdoskop. Głównymi celami tego wydarzenia było: zapoznawanie i utrwalanie zasad dobrego wychowania, właściwego zachowania, wykazywanie się rozsądkiem i ograniczonym zaufaniem w stosunku do obcych, wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa w domu, w ruchu drogowym i podczas spędzania czasu wolnego.

 

TEATRZYK „JAŚ I MAŁGOSIA

 

7 czerwca przedszkolaki zostały zaproszone do szkoły. Tam obejrzały przedstawienie „Jaś i Małgosia” przygotowane przez niewiele starszych kolegów, uczniów klasy pierwszej naszej szkoły podstawowej. Pierwszaki pod opieką swojej Pani Hani wcieliły się w bohaterów znanej bajki. Na podkreślenie zasługuje ogromny wkład pracy i starania małych aktorów, gdyż dialogi były długie, scenografia bogata, a przedstawienie zostało dodatkowo uatrakcyjnione piosenkami.

 

DZIEŃ DZIECKA 2016

 

W tym roku szkolnym święto dzieci uczciliśmy wesołą zabawą zarówno w budynku przedszkola, jak również na świeżym powietrzu, w ogrodzie przedszkolnym. Uczniowie z naszego gimnazjum wraz z nauczycielkami, opiekunkami Klubu Korczakowskiego przygotowali dla przedszkolaków przedstawienie o Królu Maciusiu. Po obejrzeniu pacynkowego teatrzyku dzieci bawiły się w ogrodzie. W to szczególne święto maluchy miały słodkie poczęstunki, o które zadbała rada rodziców: lody i watę cukrową.

zdjęcia

 

WYCIECZKA DO KRASIEJOWA 2016

 

31 maja 2016 roku odbyła się wycieczka przedszkolaków do parku dinozaurów w Krasiejowie. Na miejscu czekały na dzieci atrakcje: plac zabaw, ścieżka edukacyjna, przejazd kolejką w tunelu czasu i wesołe zabawy w wirtualnym świecie ogromnych gadów. Przedszkolaki czuły się świetnie, wróciły zmęczone i pełne wrażeń.  

  

DZIEŃ MAMY I TATY 2016

 

24 maja w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość dla mamy i taty. Dzieci poprzez piosenki, wiersze, tańce i inscenizacje tematyczne podziękowały rodzicom za ich miłość, troskę i pełną poświęcenia opiekę. Jak zawsze było dużo wzruszeń, życzenia i pamiątkowe laurki.

zdjęcia

 

ŚWIĘTO HERBOWE 2016 - WYSTĘP PRZEDSZKOLAKÓW

 

W niedzielę 22 maja w naszej miejscowości odbyła się uroczystość o charakterze festynu zwana ŚWIĘTEM HERBOWYM. W występie artystycznym dzieci wystąpiły, obok uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, nasze najstarsze przedszkolaki: Dzieci pod kierunkiem swojej wychowawczyni przygotowały dwa tańce. Kolorowe stroje i atrakcyjna muzyka dodała naszym najmłodszym odwagi przez co występ był naprawdę energetyczny.

 

TEATRZYK „JAK RUMCAJS CYPISKA URATOWAŁ“

 

Początek maja był na naszych przedszkolaków okazją do obejrzenia sztuki teatralnej opartej na motywach dawnej dobranocki. W Domu Kultury w Głubczycach odbyło się przedstawienie „jak Rumcajs Cypiska uratował”. Aktorzy wprowadzili dzieci w świat bajkowej fikcji mając za atuty: świetną grę aktorską, bogactwo scenografii i niesamowite efekty dźwiękowe. Przedszkolakom spektakl bardzo się podobał, po powrocie emocjonalnie opowiadały o losach bohaterów przedstawienia.

  

TEATRZYK „BEZCENNA PRZYJAŹŃ”

 

Teatr kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza przedstawił najmłodszym z naszego zespołu bajkę o wymownym tytule „Bezcenna przyjaźń”. Sztuka zawierała przesłanie: żadne korzyści, ani dobra materialne nie mają takiej wartości jak przyjaźń. Bohater teatrzyku, żyjący w dostatku gospodarz, dopiero po utracie przyjaciół zrozumiał, że nie warto stawiać na jednej szali nowo nabytych przedmiotów z towarzystwem zaprzyjaźnionych i szczerze oddanych mu osób. Samotny i nieszczęśliwy zatęsknił  za przyjaciółmi, których utracił. Jak każda bajka ta również miała szczęśliwe zakończenie, gdyż losy bohaterów sztuki zostały na nowo połączone, a w ich sercach znów zapanowała radość. 

 

 

PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH W JĘZYKU NIEMIECKIM 2016

 

Dnia 22. 04. 2016 roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przeglądzie artystycznym „Wir sprechen und singen deutsch”. W świetlicy wiejskiej w Łanach 4 dziewczynki grupy 5-latków przedstawiły piosenkę „Von Kopf bis Fuß”. Udział dzieci w przeglądzie umożliwił im przedstawienie swoich umiejętności językowych i muzycznych poza przedszkolem, co sprawiło im ogromną radość. Swym występem dzieci wywarły ogromne wrażenie na widzach. Za swój trud zostały obdarowane nagrodami rzeczowymi jak i poczęstunkiem. Roześmiane i zadowolone wróciły do przedszkola.

ASF

 zdjęcia

 

PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „HUMOR W POEZJI“

 

Konkurs recytatorski przedszkolaków odbył się  w Pokrzywnicy 1 kwietnia 2016 roku. Naszą placówkę reprezentowały dwie dziewczynki z grupy „Motyli” czyli najstarszych wiekowo przedszkolaków. Amelka Kasprzak recytowała wiersz „Samochwała” Jana Brzechwy. Emilka Wiśniewska zaprezentowała  utwór „Kwoka” tego samego twórcy. Obie dziewczynki przygotowała  do występu pani Joanna Helaszek. Rodzice zadbali o sceniczne stroje. Za piękne wykonanie recytacji i autoprezentację dziewczynki otrzymały medale i dyplomy.

W konkursie uczestniczyło 16 wykonawców, wszyscy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie wykorzystując humorystyczne utwory polskich poetów.

zdjęcia

 

SPOTKANIE Z ZAJĄCZKIEM 2016

 

23 marca tuż przed świętami wielkanocnymi zawitał do naszego przedszkola wielkanocny zajączek. Dzieci czekały na tego niezwykłego gościa, przygotowały dla niego występ, a w dniu wizyty z niecierpliwością wypatrywały. Jak można było przypuszczać zajączek wg swojego zwyczaju obdarował przedszkolaki słodkościami  i zapowiedział swoją wizytę za rok.

 

zdjęcia 

 

KROKUSOWA ŁĄCZKA - ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

 

22 marca 2016 roku w najstarszej grupie przedszkolaków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem przewodnim była wiosna w przyrodzie, a aktywność dzieci skupiła się wokół wykonania pracy plastycznej „Krokusowej łączki”. Rodzice mieli okazję obserwacji pracy i zabawy dzieci na zajęciach, w których wykorzystano elementy systemu „Edukacja przez ruch” Doroty Dziamskiej. Metoda edukacji przez ruch to zbiór wielu ćwiczeń usprawniających poszczególne funkcje organizmu dziecka. Działaniu towarzyszy muzyka, a proponowane ćwiczenia i zabawy bazują na ruchu, angażując zintegrowane ruchy różnych części ciała prowadzą do powstania pracy plastycznej, która poddana analizie pozwala odnieść się do treści aktualnie realizowanych przez nauczyciela.

Podczas zajęć otwartych przedszkolaki wykonały pracę „Krokusową łączkę”. Wykazały się przy tym szeregiem umiejętności: obrysowywanie konturu, kolorowanie zamkniętej powierzchni, kreślenie znaków w rytm muzyki, wycinanie po łuku, składanie papieru metodą orgiami płaskie z koła, przeliczanie, kreatywność i współdziałanie w zespole. A przy tym wszystkim świetnie się bawiły. 

 

zdjęcia 

POWITANIE WIOSNY 2016

 

 Jak co roku przedszkolaki żegnały zimę i witały wiosnę. Przygotowania do przełomowego dnia trwały już jakiś czas. Było to zapoznanie się z oznakami zbliżającej się nowej pory roku, nauka wierszyków i piosenek o tematyce wiosennej. W każdej grupie dzieci wraz z paniami przygotowały słomiane kukły zwane Marzannami. Aby tradycji stało się zadość, 21 marca nasze przedszkolaki wyruszyły w tradycyjny pochód. Przemarsz ulicami Pawłowiczek, ze śpiewem i okrzykami był wydarzeniem atrakcyjnym dla mieszkańców naszej wioski i nieco forsownym dla naszych najmłodszych milusińskich. Podsumowując trud jednakże okazał się wart wysiłku, gdyż po pożegnaniu się z Marzanną od razu można było zauważyć poprawę pogody i teraz już czekamy na prawdziwą wiosnę.

 zdjęcia

 

SPOTKANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ 21 MARCA 2016 ROKU

 

Podczas kolejnych zajęć w bibliotece starsze przedszkolaki miały okazję zapoznać się ze zwyczajami wielkanocnymi kultywowanymi na Śląsku Opolskim. Pani Edyta Krajczy działająca w Związku Kobiet Śląskich była gościem szczególnym tego spotkania. Wystąpiła ona w pięknym ludowym stroju. Opowiadała o zwyczajach wielkanocnych swojego dzieciństwa i tych obchodzonych obecnie. Potem przeczytała dzieciom „Wielkanocną bajkę”. W dalszej części zajęć przedszkolaki ozdabiały styropianowe jajeczka. Po zakończeniu warsztatów zorganizowano wystawę prac dzieci. 

zdjęcia 

 

PRZYJĘCIE STARSZAKÓW DO KLUBU WIEWÓRKA 2016-03-11

 

11 marca nasze przedszkolne starszaki zostały przyjęte do Klubu Wiewiórka. Na zaproszenie pań: Mirosławy Petryszyn i Renaty Kownackiej przybyły do biblioteki szkolnej, gdzie odbyło się uroczyste włączenie przedszkolaków w szeregi członków klubu. Spotkanie miało charakter edukacyjny, więc dzieci obejrzały przedstawienie o tematyce zdrowotnej, rozwiązywały zagadki i inne zadania przygotowane przez starszych kolegów z klasy II. Przedszkolaki dowiedziały się również, że ich wstąpienie do Klubu Wiewiórka zobowiązuje do systematycznego dbania o swoje zęby. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i legitymację członkowską.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE 9 MARCA 2016

 

Przedszkolaki z najstarszej grupy były zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej. Pani Ilona Troczyńska przedstawiła dzieciom teatrzyk „Kotka Milusia”. Przesłaniem spektaklu było zwrócenie uwagi na: zasady dobrego zachowania i właściwego postępowania, cechy -skromność i szacunek do innych.

Potem odbyła się rozmowa na temat zbliżających się świąt i zwyczajów z nimi związanych. Następnie dzieci kolorową masą solną wyklejały kontury narysowanych pisanek. Wykonane prace trafiły na wystawę w bibliotece.

 

TEATRZYK „LEOŚ I MARUDEK“

 

Najstarsza grupa naszych przedszkolaków często gości w bibliotece publicznej. 2 marca panie z biblioteki przygotowały dla dzieci teatrzyk „Leoś i Marudek”. Bajkowy bohater Leoś nakrzyczał na swojego psa Marudka, gdyż zniszczył jego doniczkową roślinkę. Obrażony piesek wyszedł z domu i długo nie wracał. Gdy na dworze rozszalała się burza, Leoś wybrał się na poszukiwanie swojego przyjaciela. Jak to w bajce wszystko skończyło się dobrze. Dzięki tej historii przedszkolaki uświadomiły sobie znaczenie przyjaźni.

Oprócz teatrzyku w bibliotece były też zabawy ruchowe przy muzyce oraz plastyczne, tematycznie związane z teatrzykiem. Z prac dzieci została utworzona wystawa.

 zdjęcia

 

SZTUKA POMAGA W WYCHOWANIU

 

W czwartek 25 lutego w naszym przedszkolu gościł Teatr kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza. Przedstawiona bajka w atrakcyjny dla dzieci sposób poruszyła kwestii moralnych, takich jak: prawda, dobro, sprawiedliwość, przyjaźń.  „Krowa Kłamczucha” opowiada historię sprytnej, ale przewrotnej krowy, która dla osiągnięcia korzyści nie stroniła od  kłamstw i intryg. Nie liczyła się z prawdą, nie zważała również na to, że krzywdzi innych.  Dopiero wspólne działanie pozostałych bohaterów sztuki: lisa, wilka, jeża, psa i kota doprowadziło do poznania jej prawdziwego charakteru, ujawnienia jej występków i ostatecznie do ukarania. Krowa Kłamczucha zrozumiała, że zawsze powinno się mówić prawdę.  Po przeprosinach i obietnicy poprawy przyjaciele zaniechali kary i zgodzili się na powrót krowy do domu. W małych widzach pozostało przekonanie, że nawet złe postępki mogą być wybaczone, jeśli wyrazi się szczerą skruchę i obieca poprawę. Wszak każdy zasługuje na drugą szansę.

zdjęcia

  

TEATR DLA DZIECI „PIĘKNA I BESTIA“

 

18 lutego 2016 roku przedszkolaki wybrały się na spektakl  „Piękna i Bestia” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Opowieść o pięknej Belli  wzbogacono o bajkową scenografię, kolorowe kostiumy, stosowne do nastroju piosenki i odpowiednią choreografię. To wszystko przeniosło młodych widzów w magiczny świat zaczarowanych przedmiotów i pozwoliło odkryć tajemnicę skrywaną przez Bestię za murami mrocznego zamku. Spektakl dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń oraz wzruszeń i w wymowny sposób przedstawił najmłodszym istotę miłości, lęku przed brakiem akceptacji i odmiennością. 

 

 

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK 2016

 

29 stycznia w Ostrożnicy odbył się V Przegląd Kolęd i Pastorałek. W przeglądzie brały udział przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z naszej gminy. Celem imprezy było kultywowanie tradycji śpiewania utworów o tematyce bożonarodzeniowej. Nasze najstarsze przedszkolaki wzięły udział w tym wydarzeniu: zaśpiewały kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Ich występ był zakwalifikowany do kategorii zespoły. Natomiast w kategorii solistów wystąpiła Amelka Kasprzak z pastorałką „Kolęda”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki.

zdjęcia

 

UDZIAŁ PRZEDSZKOLAKÓW W FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK

 

Przedstawicielka najstarszej naszej grupy wiekowej „Motyle” Amelka Kasprzak śpiewała na XII Festiwalu Kolęd i  Pastorałek w Pokrzywnicy. Jej pastorałka miała tytuł „Kolęda”. Za swój solowy występ Amelka dostała gromkie brawa, wyróżnienie i medal, a także jak każdy uczestnik tej imprezy pamiątkowy dyplom. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 zdjęcia

O BEZPIECZEŃSTWIE PRZED FERIAMI

 

26 stycznia odbyło się spotkanie przedszkolaków z dzielnicowym Policji. Pan policjant rozmawiał z dziećmi o bezpieczeństwie z uwagi na to że zbliżają się ferie zimowe. Niezwykle ważne sprawy typu: zimowe zabawy na śniegu i lodzie, kontakty z nieznajomymi i dziecko jako uczestnik w ruchu drogowy i pieszym, nie są obce naszym przedszkolakom. Mimo to, zawsze warto je przypominać.

 

WIZYTA W APTECE

 

Przedszkolna grupa 4-latków wraz z nauczycielką zaplanowała wizytę w aptece. Celem wycieczki miało być poznanie pracy farmaceuty, zapoznanie ze wszystkimi aspektami działalności tego punktu medyczno-usługowego. Dzieci odwiedziły miejscową  „APTEKĘ POD MIŁORZĘBEM”   26 stycznia 2016 roku w godzinach przedpołudniowych. Podczas spotkania przedszkolaki poznały wszystkie pomieszczenia: sklep, zaplecze i laboratorium. Rozmowa z panem farmaceutą była bardzo  ciekawa i dostarczyła dzieciom wiedzy na temat leków, suplementów diety i innych produktów służących zachowaniu zdrowia i higieny.

 zdjęcia

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2016

 

Babcia i dziadek to osoby bardzo ważne in kochane. Dlatego też przedszkolaki poprzez wiersze, tańce, piosenki i przedstawienia chciały podziękować swoim dziadkom za miłość, troskę, cierpliwość. Uroczystość, która obyła się 21 stycznia wycisnęła niejedną łzę wzruszenia. 

 zdjęcia

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

 

15 stycznia najstarsza grupa wiekowa przedszkolaków miała zajęcia w bibliotece szkolnej. Z okazji urodzin Kubusia Puchatka pani Mirosława Petryszyn zorganizowała dzieciom spotkanie z Kubusiem i jego przyjaciółmi. W programie tej imprezy było: wysłuchanie fragmentu książki A. A. Milne „Kubuś Puchatek”, rozmowa na temat bohatera bajki i jego przyjaciół, rozwiązywanie zagadek oraz kolorowanie obrazków.  

 

BAL PRZEBIERAŃCÓW 2016

 

Jak co roku najmłodsi z naszego zespołu bawili się na balu karnawałowym. 12 stycznia 2016 roku pozostanie w pamięci przedszkolaków jako dzień pląsów, zabaw i kolorowych przebierańców. Dzieci w przepięknych strojach bawiły się świetnie, a nad organizacją tańców, konkursów i innych karnawałowych atrakcji czuwał wodzirej- klaun Dyzio. 

zdjęcia 

PRZEDSZKOLAKI I BOŻONARODZENIOWY CZAS

22 grudnia 2015 roku, tuz przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym zespole można było odczuć wyjątkowy nastrój. Nasi najmłodsi podopieczni czyli przedszkolaki aktywnie uczestniczyli we wszystkich przedświątecznych wydarzeniach. Występem zaznaczyli swoją obecność na apelu w szkole, dekorowali choinki i stroili sale przedszkolne, a w południe zasiadły do uroczystego posiłku – PRZEDSZKOLEJ WIGILIJKI.


zdjęcia

 


WIELKA HECA W BIBLIOTECE

 

16 grudnia grupa starszaków została zaproszona do Gminnej Biblioteki Publicznej na przestawienie teatralne pod tytułem „Wielka heca w bibliotece”. Głównym bohaterem teatrzyku był tygrysek, który zgubił  się i nie mógł odnaleźć swojej bajki. Stało się tak, gdyż dzieci podczas zabaw w bibliotece nie zachowywały się poprawnie. Nie szanowały książek, powyrywały kartki, porozrzucały je w różnych miejscach pomieszczenia. Postacie z bajek, w tym także nasz bohater tygrysek były tak zagubione, że nie potrafiły odnaleźć swoich bajek. Wspólne działanie wszystkich i konsekwencja w szukaniu „drogi do domu” doprowadzają do szczęśliwego zakończenia. Głównym celem sztuki było uwrażliwienie dzieci na poszanowanie książek i wdrażanie do prawidłowego zachowania w miejscach publicznych, a szczególnie w bibliotece i czytelni.

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2015

 13 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Został on  zorganizowany z inicjatywy i przy współpracy z radą rodziców. Nasze przedszkolaki również miały swój aktywny udział w tej integracyjnej imprezie.

Rodzice i pozostali członkowie rodzin mieli okazję obejrzeć występy dzieci. Najczęściej przedszkolaki przedstawiały tańce i ilustracje ruchowe do piosenek tematycznie związanych ze czasem Świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło też zabaw integracyjnych. Uczestnicy kiermaszu chętnie oglądali występy przedszkolaków na scenie, być może dlatego, że towarzyszyła im energetyczna muzyka i kolorowe stroje.  

 zdjęcia

 

MIKOŁAJKI 2015

 Jak co roku, na początku grudnia przedszkolaki odwiedził święty Mikołaj. Podczas spotkania była wychowawcza rozmowa na temat co jest dobre, co jest nie, w zachowaniu dzieci, jak należy się bawić, uczyć, jak szanować zabawki, jak zwracać się do kolegów. Poza tym niecodzienny gość opowiedział dzieciom historię życia świętego Mikołaja, szczególnie podkreślając jego dobro i chęć pomocy potrzebującym. Przedszkolaki przedstawiły krótki występ w formie piosenek i zabaw przy muzyce. Spotkanie zakończyło się wręczeniem prezentów dla poszczególnych grup przedszkolnych. Święty Mikołaj na długo pozostanie w pamięci dzieci, bo jak wiadomo, już czekają na następną jego wizytę, za rok.

 zdjęcia

 

BRZECHWOLANDIA

 „Brzechwolandia” to tytuł przedstawienia teatralnego jakie miały okazję obejrzeć starsze przedszkolaki z naszego zespołu. Spektakl miał miejsce 4 grudnia w Domu Kultury w Głubczycach, a był dziełem aktorów z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie oparto na wybranych utworach Jana Brzechwy.

Kolorowa scenografia, bogactwo strojów, oraz humor twórczości Brzechwy zaowocowały ciekawym spotkaniem przedszkolaków ze sztuką.

 

 WIZYTA GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU

W pierwszym dniu grudnia do naszego przedszkola zawitał niecodzienny gość. Był to pan, który z zawodu jest górnikiem. Pan Joachim Walach przyjechał w tradycyjnym galowym stroju górniczym, czarnym mundurze z połyskującymi srebrnymi guzikami oraz czapce ozdobionej emblematami i białym pióropuszem. Dzieci z ciekawością oglądały górniczą lampę naftową, słuchały „Legendy o podziemnym Skarbniku”, a także opowieści o trudzie pracy górników. Miały też okazję przeczołgać się w skonstruowanym  na niby podziemnym tunelu.  

zdjęcia

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzień Pluszowego Misia to święto obchodzone w dniu 25 listopada. Nasze przedszkolaki z najstarszej grupy wiekowej zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach na zajęcia tematycznie związane z tym świętem. Panie przygotowały dla nich szereg atrakcji. Było słuchanie bajki „Dziewczynka i niedźwiedź”, zabawy ruchowe przy piosenkach o misiach, zabawa dydaktyczna „Jaki jest miś?” – określanie cech misia, a na koniec kolorowanie obrazków. Zajęcia bardzo się podobały, zwłaszcza, że każde dziecko mogło zabrać do biblioteki swojego pluszowego przyjaciela – misia. 

zdjęcia

 

Dzień św. Marcina 2015

W czwartek 12 listopada po raz kolejny w naszym zespole odbyła się uroczystość z okazji Dnia świętego Marcina. Na początku w oczekiwaniu na Marcina – rycerza na koniu, dzieci wraz ze swoimi opiekunami bawiły się i śpiewały przy ognisku. Potem był uroczysty przemarsz ulicami Pawłowiczek. Aktorzy odegrali okolicznościową scenkę, podczas której  święty Marcin spotyka bezdomnego i pomaga mu - zziębniętego przyodziewa swoim płaszczem. Dalsza część uroczystości odbywała się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Tam na scenie wystąpiły przedszkolaki. Inscenizacja, wiersze i piosenki były tematycznie związane z legendą życia świętego Marcina. Uczestnicy uroczystości mieli zapewniony poczęstunek, między innymi słodkie „marcińskie” rogale. 

 zdjęcia

 

Zajęcia otwarte - warsztaty z udziałem rodziców

W środę 4 listopada do przedszkola przybyli rodzice chętni do wspólnych prac
plastyczno-konstrukcyjnych. Razem ze swoimi pociechami wykonywali lampiony, które mogą stanowić elementy dekoracyjne podczas Dnia św. Marcina. Projekty i technika wykonania zależały od inwencji i możliwości uczestników warsztatów. Najważniejsza jednak była współpraca i radość przebywania razem. Powstało wiele ciekawych prac, gdyż zarówno dzieci, jak i rodzice wykazali się pomysłowością.

 zdjęcia

 

SPEKTAKL „KOT W BUTACH”

 

8 pażdziernika 2015 roku dzieci ze starszych grup przedszkolnych wyjechały na spektakl teatralny do Domu Kultury w Głubczycach. Krakowscy aktorzy przedstawili bajkę „Kot w butach”. Głównymi celami wyjazdu były: zapoznanie z fabułą bajki, rozbudzenie zainteresowania pracą aktorów, rozwijanie wyobraźni, a także wdrażanie do kulturalnego zachowania w miejscach publicznych i bezpiecznego zachowania podczas podróży. Dzieci w skupieniu i z dużym zainteresowaniem obejrzały spektakl. Pełne wrażeń i nowych doświadczeń bezpiecznie wróciły do przedszkola.

 zdjęcia

PROGRAM  EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNY PANI POPRAWIALSKIEJ

 

Celem spotkania z Panią Klementyną Poprawiawialską było wskazanie niebezpiecznych zachowań w domu w budynku przedszkola oraz w najbliższym otoczeniu: na podwórku, na placu zabaw, na ulicy. Pani Jolanta Długołęcka gościła w naszym przedszkolu w piątek 2 października 2015 roku. Zaprezentowała wiersze swojego autorstwa. W humorystyczny sposób wskazywała na niewłaściwe zachowania, by wyczulić dzieci na niebezpieczeństwa i podsunąć właściwe rozwiązanie. Dzieci chętnie uczestniczyły w programie, były aktywne i zaangażowane w rozmowy, wskazywały właściwy sposób zachowania bądź rozwiązanie zaistniałego problemu.

 zdjęcia

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO SADU

 

23 września 2015 roku dzieci ze starszych  grup przedszkolnych udały się na wycieczkę do sadu w Grudyni. Oglądały sad, zrywały jabłka, potem zwiedziły chłodnię, w której przechowuje się zbiory. Wycieczka zakończyła się posiłkiem w „zuchowym” stylu: były kiełbaski pieczone nad ogniskiem.

 zdjęcia

BEZPIECZEŃSTWO WAŻNA SPRAWA

 

We wrześniu 2015 roku nasze przedszkolaki spotkały się z panem policjantem. Podczas spotkania poruszane były sprawy związane z bezpiecznym poruszaniem się po drodze, bezpieczeństwem zabaw w domu, w przedszkolu i na świeżym powietrzu. Najmłodsi z naszego zespołu wykazali się dużą wiedzą,  chętnie i odważnie rozmawiali o bezpieczeństwie. 

 zdjęcia

POŻEGNANIE STARSZAKÓW 2015

 

24 czerwca przyszedł czas na pożegnanie naszych najstarszych przedszkolaków. Na uroczystość przybyli rodzice i zaproszeni goście. W czasie występu dzieci pokazały swoje umiejętności i podziękowały za trzy lata pobytu w przedszkolu. Były wiersze, piosenki, inscenizacja, tańce. Były podziękowania, życzenia, upominki, kwiaty i łzy wzruszenia. Naszym „starszakom” życzymy powodzenia na nowej drodze szkolnych przygód oraz fascynacji w zgłębianiu tajemnic wiedzy o świecie.

 

REJS PO ODRZE

 

W poniedziałek 22 czerwca 2015 roku przedszkolaki wybrały się na niezwykłą wycieczkę – rejs po Odrze. Najpierw jechały autobusem do stoczni „Damen” w Koźlu Rogach. Potem weszły na pokład pięknie odrestaurowanego ponad 100-letniego holenderskiego statku. Rejs trwał ponad godzinę. Pani przewodnik opowiadała o statku, o stoczni, o mijanych po drodze obiektach oraz o środowisku przyrodniczym w okolicach kozielskiej Odry. Dla dzieciaków rejs był nie lada atrakcją i dużym przeżyciem.

 

WYCIECZKA „STACYJKOWO“ RUDY

 

Dnia 10 czerwca 2015 roku dzieci z naszego przedszkola pojechały na wycieczkę . Miejsce docelowe stanowiła zabytkowa stacja kolejowa w Rudach „Stacyjkowo”.

Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji historii: dowiedziały się i miały okazję zaobserwować jak można wskrzesić ogień przy pomocy kamieni, poznały dawne stroje rycerskie, były świadkiem wystrzału z broni ładowanej prochem strzelniczym. Następnie bawiły się w parku linowym, pokonywały tory z przeszkodami w tunelu zawieszonym ponad dwa metry nad ziemią. Trasa w parku linowym zawierała wiele niespodzianek, więc był to nie tylko wysiłek fizyczny, ale również nie lada wyzwanie. Kolejną atrakcją podczas pobytu na wycieczce był przejazd kolejką wąskotorową do pobliskiej stacji „Paproć”. Wolno jadący pociąg z otwartymi wagonikami dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza że okolica była piękna i bardzo zróżnicowana krajobrazowo. Dodatkowo niezaplanowaną niespodzianką było pojawienie się dziennikarzy z Telewizji TVS- regionalnej śląskiej stacji telewizyjnej. Przeprowadzili oni wywiad z małymi podróżnikami pociągu relacji Stacyjkowo- Paproć. Dzieci wróciły do domu szczęśliwe i pełne wrażeń. 

 

DZIEŃ DZIECKA

 

1 czerwca 2015 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu rada rodziców przedszkola przygotowała dla naszych dzieci ciekawe materiały do pracy plastycznej: „piaskowe obrazki”. Nie zabrakło również słodkich upominków. W drodze do domu każde dziecko zostało obdarowane wylosowanym przez siebie prezentem.

 

DZIEŃ MAMY I TATY

 

W dniu 26 maja 2015 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień  Mamy i Taty. Jest to dzień szczególny, dlatego był bardzo ważnym wydarzeniem w naszym przedszkolu. Dzieci wystąpiły przed swoimi rodzicami. Na twarzach widzów gościł uśmiech, ponieważ ich pociechy zadały sobie wiele trudu, aby przygotować się do odegrania każdej ze scen. Przedszkolaki tańczyły, recytowały wierszyki i składały życzenia. Nie zabrakło również okolicznościowych piosenek, również w języku niemieckim. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom prezenty i laurki.

 

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

 

Przedszkolaki wraz z nauczycielkami zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach. Grupa „starszaków” uczestniczyła w zajęciach „Spotkanie z książką” w dniu 24 kwietnia 2015 roku. Podczas spotkania było słuchanie bajki o nieśmiałej żabce, następnie tworzenie prac plastycznych, a jeszcze później zabawy przy piosence „Była sobie żabka mała”.

Dzieci ze średniej wiekowo grupy przedszkolnej odwiedziły bibliotekę 6 maja. Tematem przewodnim tego spotkania były „Moje marzenia”. Dyrektor biblioteki pani Ilona Troczyńska w zajęciach wykorzystała wiersz J. Tuwima „Dyzio Marzyciel”. Prace plastyczne i zabawy też związane była z marzeniami dzieci. Dziękujemy za zaproszenie do biblioteki!

  

WYCIECZKA DO PIEKARNI

 

Dzieci z naszego przedszkola miały okazję obserwować pracę  panów piekarzy i pań cukierniczek, gdyż złożyły wizytę w pobliskiej piekarni. Z wielkim zaciekawieniem przyglądały się czynnościom wykonywanym przez pracowników. Wszystko było przecież takie niezwykłe: zarabianie ciasta, formowanie wypieków i wkładanie do specjalnego ogromnego pieca i wreszcie gotowy smakowity wyrób. Jeszcze była miła niespodzianka, gdyż małych gości poczęstowano rurkami z kremem. Dziękujemy, dzieci długo będą pamiętać tę „słodką” wycieczkę.

Wycieczka do piekarni- cukierni to jedna w kilku jakie zaplanowały swoim podopiecznym nauczycielki z przedszkola w Pawłowiczkach. Cykl spotkań ma zapoznać przedszkolaki z ludźmi wykonującymi różne zawody. Dzieci poznały wcześniej pracę policjanta, sprzedawcy, farmaceuty, weterynarza, nauczyciela, bibliotekarza, a niebawem poznają pracę kucharki. Działania te mają podkreślić fakt, że rok szkolny 2014/2015 jest rokiem zawodowców.

  

PRZYJĘCIE DO KLUBU „WIEWIÓRKA“

 

W kwietniu 2015 roku „starszaki” z naszego przedszkola zostały uroczyście przyjęte do klubu „Wiewiórka”. Podczas spotkania przedszkolaków z uczniami klas I-III szkoły podstawowej poruszano ważne tematy:

-          jak dbać o higienę jamy ustnej?

-          Czy znamy numery alarmowe?

-          Jak powinniśmy się zachować podczas spotkania z osobą nieznajomą?

Wszyscy uczestnicy otrzymali legitymacje klubu oraz pamiątkowy dyplom. Nie zabrakło również rozmowy o zdrowym odżywianiu i poczęstunku w postaci serka homogenizowanego - dla zdrowia naszych zębów i kości!

 

POLICJANCI ODWIEDZAJĄ PRZEDSZKOLAKÓW

 

Nasze przedszkolaki wiedzą jak się zachować podczas zagrożenia, znają numery alarmowe na policję, pogotowie ratunkowe i straż pożarną, znają zasady ruchu pieszego i bezpiecznego podróżowania, są świadome jak bawić się w domu i na podwórku, by nie stała się im krzywda. Poza tym znane im są zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Wszystkie ważne wskazówki postępowania przypomnieli im policjanci 14 kwietnia podczas wizyty w naszym przedszkolu.

 

BAJKA „BRZYDKIE KACZĄTKO“

 

Kółko teatralne „Pinokio“ przygotowało przedstawienie – inscenizację bajki „Brzydkie kaczątko”. Nasi najmłodsi w szkole podstawowej aktorzy wcielili się w role bohaterów tej pięknej i jakże pouczającej opowieści. Dzieci z przedszkola również miały okazję obejrzeć spektakl, gdyż dostały zaproszenie i 14 kwietnia chętnie z niego skorzystały. Wszyscy widzowie nagrodzili występujących głośnymi oklaskami.

 

WIELKANOCNY ZAJĄCZEK Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

 

We wtorek 31 marca naszym przedszkolakom złożył wizytę niezwykły gość, wielkanocny zajączek. Najmłodsi z obawą i dystansem spoglądali na przybysza, starsi natomiast z ciekawością. Wszyscy natomiast starali się przypodobać zajączkowi. Śpiewali piosenki, mówili krótkie wierszyki, nawet pokazali swoje ulubione zabawy w kole i obiecali, że zawsze już będą grzeczni. Na pożegnanie wielkanocny zajączek wręczył naszym milusińskim paczuszki ze słodyczami.

 

POWITANIE WIOSNY

 

Jak co roku przedszkolaki pozostały wierne tradycji i postanowiły powitać kalendarzową wiosnę. 20 marca odbył się przemarsz ulicami Pawłowiczek, podczas którego dzieci śpiewały piosenki, recytowały rymowanki i wesoło pokrzykiwały. Wszystko było związane z pożegnaniem zimy i powitaniem nowej pory roku- wiosny. Specjalnie na tą okoliczność skonstruowana kukła zwana Marzanną została w odpowiednim miejscu spalona. Mamy nadzieję, że wiosna już na dobre u nas zawita!

 

KONKURS „MARZANNA 2015”

 

Dzieci z naszego przedszkola z najstarszej grupy wiekowej wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Dom Kultury „Komes” w K-Koźlu. Przedszkolaki przedstawiły inscenizację obrzędu pożegnania zimy i powitania wiosny. Ponadto śpiewały piosenki i ilustrowały je ruchem. Występ został doceniony - zdobyliśmy wyróżnienie.

            Do konkursu została przygotowana kukła Marzany. Pracę nagrodzono III miejscem.

 

 

PIERWSZA POMOC

 

Dnia 20 lutego 2015 roku przedszkolaki z najstarszej grupy zostały przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie zostało zorganizowane pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzieci uczyły się pomagać w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Szkolenie przeprowadzone było w formie zabawy, podczas której przedszkolaki miały okazję wcielić się w role ratowników. Uczyły się czynności zwanej resuscytacją. Niezbędny okazał się tu specjalny manekin do ćwiczeń czyli fantom. Podsumowaniem ciekawych zajęć były zagadki i rebusy, poprawne odpowiedzi były nagradzane czerwonym serduszkiem. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom „młodego ratownika”

 

BAL PRZEBIERAŃCÓW 2015

11 lutego 2015 roku w naszym przedszkolu odbył się bal przebierańców. Dzieci rozpoczęły zabawę już po śniadaniu. Najpierw tańczyły w osobnych salach ze swoimi grupowymi kolegami i nauczycielkami. Potem wszyscy razem bawili się na korytarzu przystrojonym karnawałowymi ozdobami. Wisiały tam kolorowe proporczyki, balony i serpentyny. Wspólną część balu prowadziła zaproszona do naszego przedszkola pani animatorka. Na zabawie podobnie jak w każdej bajce wystąpiły różne postacie, zarówno te dobre, szlachetne, jak te złe. Była obecna Królewna Śnieżka, Panna Młoda, Myszka Micky, Elza. Tuż przy nich bawił się pan kościotrup, diabeł i wiedźma. W czasie balu dzieci miały zapewniony poczęstunek i napoje, o które zadbała rada rodziców przedszkola. 

 

Miedzygminny przegląd kolęd i pastorałek w Pokrzywnicy 2015

 

       Dnia 14 stycznia w Pokrzywnicy odbył się Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek,

w którym wzięły udział dzieci z naszego przedszkola, z najstarszej grupy wiekowej. Dzieci wystąpiły w dwóch kategoriach: soliści i duety. Najwyższymi nagrodami w konkursie były trzy wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do naszego przedszkola. Otrzymała je Emilka Piechota. Po występach wszyscy młodzi artyści zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

 

15 stycznia 2015 roku przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków na uroczystość z okazji zbliżającego się ich święta. W zimowej scenerii wnuczęta przedstawiły część artystyczną: były jasełka, wiersze, piosenki i tańce. Za wszystkie występy dziadkowie nagrodzili wnuki gromkimi brawami. Dzieci w podzięce za okazywaną im miłość obdarowały babcie i dziadków własnoręcznie wykonanymi prezentami. Na koniec wszyscy zaproszeni goście udali się do stołówki na poczęstunek.

 

 

Przegląd kolęd i pastorałek w Ostrożnicy

 

         16 stycznia 2015 roku dzieci z najstarszej grupy wiekowej brały udział w Przeglądzie kolęd i pastorałek, który odbył się w kościele w Ostrożnicy. Dzieci wystąpiły we wszystkich możliwych kategoriach: soliści, duety i zespoły. Świątynia, choinki, bożonarodzeniowa szopka - to wszystko dodawało występom podniosłej sakralnej atmosfery.

 

 

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

 

19 grudnia po uroczystym apelu w szkole odbyła się wigilia w przedszkolu. Dzieci świątecznie ubrane zasiadły wszystkie razem do stołu. Podzieliły się opłatkiem, przyjęły piękne życzenia, po czym smakowały barszczyk. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, a także, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

 

APEL BOŻONARODZENIOWY

 

19 grudnia w naszej szkole odbył się apel z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z naszego przedszkola przyczyniły się do uświetnienia tej uroczystości poprzez zaśpiewanie piosenek inscenizowanych ruchem. Wystąpienie przedszkolaków zostało docenione i wyrażone gromkimi brawami.

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

W niedzielne popołudnie 14 grudnia nasze przedszkolaki występowały na kiermaszu bożonarodzeniowym. Na scenie było energetycznie, kolorowo, odświętnie. Podczas spotkania można było zakupić piękne ozdoby i stroiki świąteczne, domowe ciasta i ciasteczka, wypić filiżankę kawy lub herbaty. Występy milusińskich wprowadziły przybyłych gości w magiczny nastrój zbliżających się świąt.

 

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU W PAWŁOWICZKACH

Jak co roku, na początku grudnia, w tym roku 5-go w mroźny poranek przybył do naszego przedszkola święty Mikołaj. Dzieci z ogromną radością witały długo oczekiwanego gościa. Istniała wprawdzie obawa, że Mikołaj nie dotrze, na dworze zimno, tyle dzieci czeka na Niego, że może przecież nie zdążyć… Ale dotarł i jak zwykle nie zapomniał o prezentach. Przyniósł lalki, gry, puzzle, klocki. Tylko skąd on wiedział, że my lubimy się tym bawić? Święty Mikołaju przecież Ty wiesz wszystko, czego nam potrzeba. Dziękujemy Ci za to. Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały dla Mikołaja piosenki i obiecały, że będą grzeczne przez cały rok.

W tym samym dniu dzieci z najstarszej grupy wiekowej naszego przedszkola zostały

zaproszone do szkoły podstawowej na bajkę Andersena „Królowa Śniegu”.

Uczniowie z drugiej klasy przenieśli młodych widzów w świat „mroźnej krainy”.

Wiodące wartości tej baśni: przyjaźń, miłość i wierność zostały pięknie odegrane przez

szkolnych aktorów i trafiły do wyobraźni przedszkolnych widzów.

Barwne stroje i zimowo zdobiona sceneria ułatwiały przedszkolakom odbiór poetyckiej

baśni.

 

 

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

 

27 listopada 2014 roku odbyły się zajęcia otwarte i warsztaty z udziałem rodziców naszych przedszkolaków. Na początku dorośli mieli okazję zobaczyć prezentację na temat zdrowego odżywiania i zagrożeń wynikających z nieodpowiedniej diety. Były też propozycje „zdrowych” zamienników słodyczy. Po prezentacji w każdej grupie odbyły się krótkie zajęcia z udziałem dzieci i rodziców. Następnie zaczęły się kulinarne warsztaty. W każdej grupie wiekowej  przedszkolaki i ich rodzice sporządzali smaczne i zdrowe potrawy: kanapki, desery i przekąski jak również soki owocowe i warzywne. Jednym słowem: było pysznie!

 

DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA

 

13 listopada odbyła się uroczystość z okazji Dnia świętego Marcina. Wydarzenie miało swój początek przy ognisku, gdzie przybyli goście zostali zapoznani z historią życia świętego. Następnie był uroczysty pochód ulicami Pawłowiczek. Na czele pochodu konno jechał Marcin w rycerskim stroju. Po powrocie na teren okołoszkolny odegrano scenkę teatralną, podczas której Marcin spotkał bezdomnego i przyodział go w swój płaszcz. Pozostałe punkty uroczystości zaplanowano i zrealizowano w budynku szkolnym,  a dokładnie w pomieszczeniu sali gimnastycznej. Tam na uczestników imprezy czekały: poczęstunek oraz pięknie przystrojona scena. Przy degustacji „Marcińskich” rogali publiczność mogła podziwiać zdolności aktorskie najmłodszych, to znaczy przedszkolaków. Jeszcze raz dzieci przedstawiły ideę życia świętego Marcina. 

 

KTO TY JESTEŚ ?  POLAK MAŁY...

 

Nasze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły  w obchodach 96 rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Z okazji tego narodowego święta w naszej placówce zorganizowane były dwie uroczystości: środowiskowa wieczornica oraz szkolny apel.  Przedszkolne „starszaki” aktywnie uczestniczyły w tych wydarzeniach, zaprezentowały polskie tańce regionalne. Stosowne stroje dodały powagi naszym małym tancerzom. 

  

DOBRE RADY PANI POPRAWIALSKIEJ

 

27 października do przedszkolu zawitał gość specjalny: pani Klementyna Poprawialska. W tę nader pozytywną postać wcieliła się pani Jolanta Długołęcka, która wierszami swojego autorstwa przekonywała naszych milusińskich do odpowiedniego odżywiania, właściwego zachowania oraz takiego postępowania, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Pani Poprawialska przekazała naszym dzieciom dobre rady i życzyła wszystkiego najlepszego. Dziękujemy!

 

BAJKA O CZERWONYM KAPTURKU INACZEJ

 

 

16 października przedszkolaki były na spektaklu teatralnym w Domu Kultury „Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu. Popularna i większości znana bajka Czerwony Kapturek była przedstawiona nieco inaczej niż zazwyczaj. Największe zdziwienie wywołała postać wilka, który tym razem nie wzbudzał obaw, strachu i niechęci. Wilk był postacią pozytywną, pełną empatii i życzliwości. Intrygę uknuły wiewiórki. Ostatecznie jak w każdej bajce, po różnych przygodach i nieporozumieniach, i tak dobro zapanowało nad złem. Dzieciom zostały niezapomniane wrażenia.WYCIECZKA DO SADU

 

 

W dniu 8 października 2014 roku przedszkolaki wybrały się na niezwykłą wycieczkę. W odpowiedzi na zaproszenie pani Marty Lechoszest udaliśmy się do Gospodarstwa Rolno- Sadowniczego w Grudyni Wielkiej. Dzieci w sadzie miały okazję zaobserwować zbiór owoców przez pracowników, a później zwiedziły pomieszczenia do przechowywania, sortowania i pakowania jabłek. Po wyczerpującej wędrówce był czas na posiłek, o który zadbała Rada Rodziców: pieczone nad ogniskiem kiełbaski, bułeczki i ciepła herbatka. Przedszkolaki wróciły pełne wrażeń i ze sporym zapasem jabłek. Dziękujemy!

 

 

„AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA”

 

 

 

Chcieliśmy Państwa poinformować, że nasze przedszkole przystąpiło do realizacji ogólnopolskiego programu  społeczno-edukacyjnego pod nazwą „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” organizowanego przez firmę LionFitness. Jest to cykl akcji prozdrowotnych, w skład którego wchodzą 3 zagadnienia:

 

- Piramida Żywienia Przedszkolaka,

 

- Bezpieczny Przedszkolak,

 

- Przedszkolak Pełen Zdrowia.

 

Akademia ma na celu utrwalenie wśród rodziców, dzieci oraz personelu przedszkolnego wiedzy o tym, jak zdrowo się odżywiać, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim, jak zapobiegać chorobom oraz minimalizować  ich skutki,  a także jak dbać o odporność dzieci w okresie wzmożonej zapadalności na grypę i przeziębienia.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu dostępnymi na stronie:

 

www. zdrowyprzedszkolak.pl/

 

 

 

Zadbajmy wspólnie o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci!

 

 

 

Rada Rodziców

 

UROCZYSTE POŻEGNANIE

 

W środę 25 czerwca nasze najstarsze przedszkolaki uroczyście żegnały się z młodszymi kolegami. Na ten dzień przygotowały program artystyczny, na który złożyły się wiersze piosenki, tańce i inscenizacje. Znalazł się czas na wspomnienia minionych chwil i momenty wzruszenia. Smutek rozstania przeplatał się z radością wkraczania na nową drogę, która ich czeka czyli drogę edukacji szkolnej. Absolwenci przedszkola dziękowali swoim paniom za troskę, pomocną dłoń i przekazaną wiedzę. Na koniec był słodki poczęstunek i życzenia udanego wypoczynku wakacyjnego.SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

Najmłodsi przedstawiciele naszego zespołu spotkali się z funkcjonariuszem kozielskiej drogówki.  W poniedziałek 16 czerwca przedszkolaki odwiedził policjant z wydziału ruchu drogowego. Na początku spotkania odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa na drodze i bezpieczeństwa podróżowania. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą odpowiadając na pytania. Następnie funkcjonariusz Policji opowiadał o swojej pracy. Na koniec przedszkolaki miały możliwość obejrzeć policyjny motocykl, którym przyjechał. Była to dla dzieci ogromna atrakcja.FESTYN RODZINNY

 

14 czerwca w godzinach popołudniowych w naszym zespole odbył się festyn rodzinny.  W programie zaplanowano występy artystyczne dzieci i młodzieży, konkurencje sportowe dla dzieci, młodzieży i rodziców, mecze piłki nożnej i siatkowej, przejażdżki konno, pokaz sprzętu, wyposażenia radiowozu policyjnego, stoiska gastronomiczne, a na wieczór zabawę taneczną na świeżym powietrzu. Ze względu na kaprysy pogody nie wszystkie zaplanowane atrakcje mogły być zrealizowane. Mimo to wiele się wydarzyło, a w niektórych działaniach brały udział nasze najmłodsze dzieci czyli przedszkolaki. Na występy naszych milusińskich składały się głównie tańce: były to tańce ludowe polskie i innych narodów, a także układy taneczne oparte na piosenkach dla dzieci. Występy uatrakcyjniły kolorowe stroje. Dla najmłodszych przygotowano dodatkowo: ogromną dmuchaną zjeżdżalnię, malowanie twarzy i plac zabaw.  

 

 


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

 

Pani Ilona Troczyńska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach zorganizowała spotkanie przedszkolaków ze strażakami. Panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Maciowakrzu rozmawiali z maluchami o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabaw w domu i na świeżym powietrzu. Opowiadali też o swojej pracy. Potem pokazali wyposażenie wozu strażackiego i zademonstrowali pracę urządzeń, które wykorzystują podczas ratowania ludzi i ich dobytku. Na zakończenie była niespodzianka dla przedszkolaków - słodki poczęstunek. Za wszystko serdecznie dziękujemy.DZIEŃ DZIECKA

 

4 czerwca do naszych przedszkolaków zawitały „panie Piratki” i przeniosły dzieci w świat przygód i zabawy. Animatorki proponowały dzieciom wspólne pląsy, konkursy, loterie i zabawy w grupie. Wszystko odbywało się w konwencji morskich opowieści, przy dźwiękach muzyki, na świeżym powietrzu. Nasze przedszkolaki raz jeszcze stanęły na wysokości zadania i z powierzonych im ról wyszły zwycięsko i z uśmiechem na buźkach. W całej przygodzie właśnie o to chodziło: o uśmiech i dobrą zabawę. Dzięki Radzie Rodziców nasze dzieci mogły uczestniczyć w tak zorganizowanym Dniu Dziecka. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Dziękujemy!

 


DLA MAMUSI I TATUSIA

 

We wtorek 27 maja w naszym przedszkolu było nadzwyczaj uroczyście, bo zaprosiliśmy mamusie i tatusiów na przedstawienie przygotowane specjalnie dla nich. Miniony Dzień Matki był inspiracją do wysiłku jaki włożyły przedszkolaki w przygotowanie niespodzianek dla rodziców. Były wiersze, inscenizacje, piosenki i tańce. Były też życzenia, upominki i całusy od dzieci. Wszystko co przygotowały dzieci, to podziękowanie za rodzicielską miłość, niezmierzoną cierpliwość i ciągłą troskę.


Deutsch Wagen Tour odwiedza przedszkole w Pawłowiczkach


 Dnia 5 maja 2014 roku  samochodem Deutsch-Wagen-Tour przybyła do nas lektorka Instytutu Goethego z Wrocławia Pani Małgorzta Urlich - Kornacka. Na początku dzieci zaprezentowały swoje umiejętności śpiewając piosenki i recytując wiersze w j. niemieckim. Występ dzieci był tematycznie związany z wiosną i środkami transportu. Wizyta animatorki miała na celu promowanie nauki               j. niemieckiego. Poprzez zabawy i gry angażujące różne zmysły, starała się pokazać dzieciom, że nauka języka może być łatwa i przyjemna. Lektorka „zabrała” dzieci w kolorową podróż do Niemiec. Młodym podróżnikom towarzyszyła maskotka Monika. Pełna przygód, inspirująca wyprawa bardzo podobała się dzieciom. Było wesoło i kolorowo. Zabawa w podróż szybko dobiegła końca, zostały niezapomniane wspomnienia. Przeżyjmy to jeszcze raz ;) 

 

 

zdjęcia


Bajka ,,O Krasnoludkach i Sierotce Marysi ”

 

 

28 kwietnia 2014 r. dzieci z naszego przedszkola, z grup: 3 i 4-5 - latków pojechały na wycieczkę do Głubczyc. Tam w Miejskim Ośrodku Kultury aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu wystawiali bajkę pod tytułem ,,O Krasnoludkach i Sierotce Marysi”.

Klasyczna bajka, czytana przez wiele pokoleń była porcją nie tylko znakomitej zabawy, ale i wzruszeń. Była to opowieść o przyjaźni i miłosierdziu, w którym tkwi niesamowita siła i o tym, że warto walczyć z przeciwnościami okrutnego losu. W teatralnej adaptacji najmłodsi widzowie poznali perypetie mądrego króla krasnoludków - Błystka, zadziornego Podziomka i wielce uczonego Koszałka-Opałka. Doświadczyli też spotkania z wyniosłą i dumna królową Tatrą, która nie była aż tak straszna, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim jednak uwaga publiczności była skupiona na trudnym losie Sierotki Marysi. Przedstawienie dało przedszkolakom możliwość czynnego udziału w przygodach bohaterów czyli współdziałania z aktorami na scenie.

 

Bajkowe postacie, barwne kostiumy i komiczne sytuacje zagwarantowały dzieciom świetną zabawę. 

 zdjęcia 

 

Przegląd artystyczny dla dzieci przedszkolnych w języku niemieckim

 

Dnia 11.04.2014 roku dzieci naszego przedszkola wzięły udział w przeglądzie artystycznym „Wir sprechen und singen deutsch”. W świetlicy wiejskiej w Łanach dzieci przedstawiły dwa utwory: „Das Jahreszeitenlied” i „Bruderchen komm tanz mit mir”. Przegląd ten miał na celu popularyzację wśród dzieci i nauczycieli utworów w języku niemieckim, rozwijanie zdolności i zainteresowań muzycznych i literackich wśród dzieci jak i nawiązanie współpracy między placówkami przedszkolnymi. Dzieci miały możliwość przedstawienia swoich umiejętności językowych i muzycznych poza przedszkolem, co sprawiło im ogromną radość. Za swój trud zostały one obdarowane nagrodami rzeczowymi jak i poczęstunkiem.  

 

zdjęcia

 

Z WIZYTĄ W APTECE

 

Dnia 24 kwietnia najstarsza grupa wiekowa przedszkolaków odwiedziła pobliską aptekę. Dzieci słuchały opowieści pań mgr farmacji o witaminach, zdrowym stylu życia i higienie. Z zaciekawieniem oglądały półki pełne lekarstw, syropów, tabletek i innych specyfików. Dowiedziały się co należy zażyć na kaszel, co na grypę, co jest przeznaczone na przeziębienie dla dzieci, a co dla dorosłych. Ważna sprawa, żadnych leków dzieciom nie wolno brać samodzielnie, tylko i wyłącznie pod nadzorem dorosłych – to również zostało dzieciom wyraźnie zaznaczone. Panie farmaceutki opowiadały również o tym, jak należy dbać o swoje zdrowie, by leki nie były potrzebne. Na pamiątkę miłej wizyty każdy poczęstował się „witaminkowym” cukiereczkiem. Przedszkolaki dostały też próbki płynu do kąpieli, kolorowanki i naklejki. Za przekazaną wiedzę i upominki, dzieci odwdzięczyły się podziękowaniami w formie dyplomu.

 

 

WIDOWISKO NA LODZIE

 

23 kwietnia grupa dzieci z przedszkola oraz uczniowie z klasy pierwszej i czwartej szkoły podstawowej wyjechali do Opola. Na sztucznym lodowisku „Toropol” występowali moskiewscy artyści, którzy zaprezentowali widowisko oparte na motywach baśni Charles a Perraulta „Śpiąca Królewna”. Przedstawienie wyreżyserowała mistrzyni jazdy figurowej na lodzie Olga Kondraszowa. W spektaklu wystąpiło 40 wykonawców. Choreografia była pełna trudnych elementów jazdy na lodzie. Spektakl zyskiwał na atrakcyjności dzięki oryginalnej oprawie muzycznej, bogatej scenografii i baśniowo barwnym kostiumom. Wspaniały występ wywołał wśród młodych widzów sporo niezapomnianych wzruszeń.

 

zdjęcia

 

 

WIZYTA WIELKANOCNEGO ZAJĄCZKA W PRZEDSZKOLU

 

Jak co roku tuż przed świętami Wielkiej Nocy, do naszego przedszkola zawitał niezwykły gość - Wielkanocny Zajączek. Postać to nadzwyczaj wyczekiwana przez dzieci. Według śląskiej tradycji chodzi on z koszykiem i rozdaje niewielkie prezenty, głównie słodkie upominki. W naszym przedszkolu Zajączek Wielkanocny był w środę 16 marca, przyniósł paczuszki ze słodyczami, porozmawiał z maluchami o dobrym zachowaniu, a potem pospieszył do innych dzieci. Dziękujemy i czekamy z nadzieją, że za rok znów nas odwiedzisz.

 

zdjęcia

 

SPORTOWY DZIEŃ W GRUPIE STARSZAKÓW

 

28 marca nasze najstarsze przedszkolaki, to jest 5 i 6 latki miały zorganizowany „sportowy dzień”. To przedsięwzięcie było zainicjowane i zorganizowane we współpracy z uczniami i wychowawczynią klasy III szkoły podstawowej. Po raz pierwszy nasze przedszkolaki miały zajęcia gimnastyczno- sportowe na dużej sali gimnastycznej. Były turnieje i zawody sprawnościowo-sportowe, konkurencje sportowe drużynowe i indywidualne, a wszystko to w atmosferze rywalizacji fair play. Nasze starszaki wspominają „sportowy dzień” jako wspaniałą zabawę.

 

zdjęcia

 

ZIELONY DZIEŃ W GRUPIE MALUSZKÓW

 

28 marca w grupie naszych najmłodszych przedszkolaków zrobiło się zupełnie zielono i to nie za sprawą wiosny. Było to świadome przedsięwzięcie. „Zielony Dzień” to jedno z zadań wynikających z realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który to program realizuje nasze przedszkole. Niemal wszyscy byli ubrani na zielono, był zielony jadłospis, sporządzanie zielonych kanapek, tworzenie zielonych prac plastycznych, były też bajki i na koniec zielone tańce. Wszystkie zielone zabawy zachęcały dzieci do troski o przyrodę.

 

zdjęcia

 

BAJKA „W TAJEMNICZEJ KRAINIE KRASNALI“

 

Najstarsza grupa wiekowa przedszkolaków to jest 5 i 6 latki w dniu 26 marca były widzami baśni muzycznej pt. „ W tajemnicze krainie krasnali”. Spektakl odbył się w Domu Kultury „ Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu. Fabuła tej sztuki przeniosła dzieci w bajkowy świat, gdzie ścierały się siły dobra i zła. Oczywiście dzięki przyjaźni, współdziałaniu i szlachetności bohaterów, bajka skończyła się dobrze. Wydarzenie na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków, bo oprócz bardzo dobrej gry aktorskiej i bajkowych kostiumów spektakl był bogaty w efekty specjalne takie jak: muzyka i sygnały dźwiękowe, fantastyczne światła oraz sztuczny dym. Na podkreślenie zasługuje również formuła tego spektaklu. Dzieci były angażowane do zabaw podczas trwania sztuki, a na koniec losowane były nagrody- niespodzianki.

 

 

zdjęcia

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

Jak co roku przedszkolaki z naszej placówki uczciły pierwszy dzień wiosny przemarszem po ulicach Pawłowiczek, śpiewem i wesołymi okrzykami na temat odchodzącej zimy i szykującej swe panowanie wiosny. Każda grupa wiekowa naszych dzieci przygotowała Marzannę, kolorowe wstążki i gaiki - tak przedszkolna gromada dopełniła wszystkich formalności w uroczystym powitaniu nowej pory roku. Marzanny- symbole odchodzącej zimy zanieśliśmy w wyznaczone miejsce, gdzie mogły być spalone. Kalendarzowa wiosna już nastała, czekamy teraz na prawdziwą.

 

 

zdjęcia

 

 

PRZEDSZKOLAKI I DZIEŃ KOBIET

 

W tym roku nasze przedszkolaki świętowały Dzień Kobiet aż dwa razy. Najpierw uczestniczyły w uroczystym apelu szkolnym 7 marca. Tą imprezę dla pań zorganizowała męska część społeczności szkolnej to jest nauczyciele- panowie z pomocą młodszych i starszych uczniów. Myślą przewodnią apelu było hasło „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”.

Druga okazja do świętowania to była uroczystość przedszkolna dla zaproszonych mam, cioć i babć naszych milusińskich. Na dzień 12 marca dzieci przygotowały program artystyczny. Były tańce, okolicznościowe wiersze i piosenki, inscenizacja bajki „ Kopciuszek”, a także żartobliwe skecze o kobietach w wykonaniu dzieci z najstarszej grupy wiekowej. Rada rodziców zadbała o słodki poczęstunek. Wszystkim paniom składamy życzenia wszystkiego najlepszego i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.

 

 

DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

W dniu 5 marca 2014 roku nasza szkoła podstawowa była otwarta na wizytę naszych najstarszych przedszkolaków i ich rodziców. Można było zobaczyć jak wyglądają klasy I- III, porozmawiać z nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej, zwiedzić świetlicę, szatnię oraz stołówkę szkolną. Dzień otwarty w szkole podstawowej to jedno z wielu działań naszej placówki, które ma pomóc rodzicom 6-latków podjąć decyzje o wcześniejszym starcie ich dzieci w edukację szkolną. Jesteśmy przekonani, że nasze przedszkolaki znają placówkę i we wrześniu bez lęku przekroczą próg szkoły.

 

 

WALENTYNKI NA WESOŁO

 

Starsze przedszkolaki gościły w klasie II szkoły podstawowej na zajęciach integracyjno-edukacyjnych. Była to okazja, by poznać miejsce nauki i zabawy swoich starszych kolegów oraz przekonać się, że szkolna rzeczywistość jest przyjazna i ciekawa. Było to 13 lutego, a wiec w przeddzień Walentynek. Pani Hanna Węgrzyn przygotowała interesujące zajęcia w formie zabawowo-warsztatowej. Dzieci wykonywały zadania, rozwiązywały zagadki i rebusy, sporządzały słodkie przekąski, utrwalały swoją wiedzę o literaturze dziecięcej. Podczas zajęć panował magiczny nastrój wspólnej zgodnej zabawy i współdziałania. Dziękujemy za zaproszenie.

 

zdjęcia

 

 

PRZEDSZKOLAKI DLA STARSZYCH KOLEGÓW

 

 Dzieci z najstarszej grupy wiekowej to jest 5 i 6-latki pod opieką pani Edyty Zatorskiej przygotowały przedstawienie teatralne na podstawie znanej wszystkim bajki „Kopciuszek”. Premiera tej sztuki odbyła się przed niewiele starszymi widzami, gdyż 12 lutego zaprosiliśmy do przedszkola kolegów z klas I-III szkoły podstawowej. Mali aktorzy z wielkim zaangażowaniem odgrywali powierzone im role. Za swoje starania zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

 

zdjęcia

 

KONCERT MUZYCZNY

 

Starsze przedszkolaki, to znaczy 5 i 6 latki były obecne na koncercie zorganizowanym dla uczniów naszego zespołu. Trzyosobowa grupa muzyków z agencji artystycznej „Wirtuoz” z Łodzi zaprezentowała niezwykle interesującą lekcję umuzykalniającą. Dzieci oprócz przyjemności słuchania muzyki na żywo miały okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat pochodzenia instrumentów. Ta muzyczna przygoda miała miejsce 6 lutego 2013 roku.

 

zdjęcia

 

SZKOLENIE NA TEMAT PIERWSZEJ POMOCY

 

W dniu 4 lutego 2014 roku najstarsze przedszkolaki zostały przeszkolone w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie zorganizowane pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeprowadziła Pani Hanna Węgrzyn. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi zasadami udzielania pomocy np. ofiarom wypadków. Poprzez pokaz oraz instruktaż, przy użyciu fantomu przedszkolaki ćwiczyły czynności ratujące życie. Mamy nadzieję, że te pierwsze doświadczenia w tym trudnym, ale ważnym i potrzebnym temacie będą w przyszłości powtarzać. Wszystkie dzieci uczestniczące w szkoleniu otrzymały pamiątkowe certyfikaty.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

 

„Są na świecie dwa kwiaty piękne i miłe,

a połączeniu stanowiące najbardziej ozdobną część bukietu.

Nie rosną w ogrodzie, ani na łące, ani w górach.

Nie można ich dojrzeć okiem, ale serce czuje ich woń przyjemną.

Kwitną przez cały rok, mimo niepogody, w sercach wnuków.

Te kwiaty nazywają się BABCIA I DZIADEK”.

 

Przekonanie o tym, że gościmy nadzwyczajnych członków rodzin naszych przedszkolaków, towarzyszyło organizatorom uroczystości z okazji święta babci i dziadka. 21 stycznia 2014 roku w godzinach przedpołudniowych wszystkie przedszkolaki były zaangażowane w występy dla zaproszonych gości. Najpierw przedstawiły Jasełka. Potem ich aktorskie dokonania wiązały się ze świętem naszych najdroższych babć i dziadków. Wierszami, piosenkami i tańcami wnuki dziękowały za miłość, troskę, cierpliwość i wsparcie.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekazać prosta i oczywistą prawdę, iż „babcia i dziadek to osoby bardzo ważne i kochane”.

Po występach był słodki poczęstunek dla zaproszonych gości. Dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

„Dziś w przedszkolu śpiew i tańce, tańczą różne przebierańce…” To fragment piosenki o balu karnawałowym z przedszkolnego „Kalendarza muzycznego”.

 

Najmłodsi najczęściej z niecierpliwością wyczekują dnia, kiedy mogą się zaprezentować w przebraniu. Niezliczone księżniczki, towarzyszący im rycerze, smerfy, kowboje, krasnale, motylki, policjanci, sportowcy i inne postacie opanowały hol przedszkolny 14-tego stycznia. Była muzyka i kolorowe światła. Do tańców w parach, kółeczkach, dużym kole, rzędach i wężykach zachęcał prowadzący bal wodzirej. Krótkie przerwy w tańcu były przeznaczone na konkursy, autoprezentację uczestników oraz mini kursy taneczne.

 

Przedszkolaki, zmęczone wzmożonym ruchem przy muzyce, miały też dłuższą przerwę na poczęstunek, o który zadbała rada rodziców. Długo wyczekiwany bal na pewno pozostanie w pamięci naszych milusińskich.

 

BOŻONARODZENIOWA TRADYCJA

 

W piątek 20 grudnia w całej naszej placówce panował nastrój wyjątkowy, bo świąteczny. Przedszkolaki obecne na uroczystym bożonarodzeniowym apelu aktywnie włączyły się w jego przebieg. Każda grupa przedszkolna przedstawiła przygotowaną kolędę lub pastorałkę. Ich występy zostały nagrodzone brawami. Nasi najmłodsi koledzy udowodnili nie tylko, że umieją zaprezentować swoje umiejętności, ale potrafią też być widzami. Podczas występów swoich starszych szkolnych kolegów byli wyjątkowo grzeczni. W porze obiadowej nasi milusińscy mieli wspólny uroczysty posiłek- przedszkolną wigilię.

 

 

STARSI KOLEDZY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

Dnia 20 grudnia z samego rana uczniowie kółka teatralnego pod opieką pani Hanny Węgrzyn wystawili sztukę pod tytułem „Porwanie choinek”. Odbiorcami tego przedsięwzięcia były przedszkolaki. Fabuła bajki niosła w sobie przesłanie, że dobrym słowem i szlachetnym czynem można trafić nawet do najbardziej zatwardziałych serc i zło zmienić w dobro. Była to historia nieszczęśliwej i samotnej księżniczki, która za przyczyną młodych dobrych ludzi, zmieniła się w osobę szczodrą i wspaniałomyślną, prawdziwą przyjaciółkę. Mali widzowie z uwagą śledzili akcję teatrzyku, a potem brawami podziękowali starszym kolegom za występ.

 

 

Teatr  „Przygody pirata Karmazyna”

 

6 grudnia 2013 r. dzieci z naszego przedszkola, grupy: 4-5 i 5-6 latków wybrały się na wycieczkę do Głubczyc. Tam w Miejskim Ośrodku Kultury aktorzy z Teatru Współczesnego w Krakowie przedstawili bajkę pod tytułem „Przygody pirata Karmazyna”.

 

Fabuła utworu toczyła się na morzu, bohaterowie przeżywali mnóstwo przygód. Kapitan Karmazyn i jego załoga musieli stawić czoło licznym niebezpieczeństwom w trudzie odnalezienia tajemniczego skarbu.

 

Nieoczekiwane zwroty akcji, barwne kostiumy i komiczne sytuacje zagwarantowały dzieciom świetną zabawę.

 

 

Zobacz zdjęcia 

 


Mikołajki w przedszkolu

 

Jak powszechnie wiadomo, wszystkie grzeczne dzieci odwiedza Święty Mikołaj. Ponieważ w dniu swoich imienin 6 grudnia czekało go dużo pracy, w końcu czekały na niego dzieci z całego świata, swoje odwiedziny rozpoczął już dzień wcześniej. To właśnie do nas przybył w czwartek 5 grudnia. Słodkimi paczuszkami obdarował wszystkie przybyłe na spotkanie dzieci. Przyniósł także zabawki do przedszkola. Przedszkolaki w ramach podziękowania śpiewały dla Niego piosenki, recytowały wiersze i tańczyły. Na dalszą długą drogę podarowały Mikołajowi wielki szal, żeby jak brzmiały słowa wiersza „nie zmarzł w szyje i w uszy, gdy z burej chmury śnieg zacznie prószyć”. Na koniec dzieci pożegnały Mikołaja, po czym zaciekawione zabrały się do otwierania wielkich pudeł z zabawkami.

 

 

 

 

 

 

Zobacz zdjęcia
Spotkanie ze św. Marcinem


13 listopada 2013 roku w godzinach popołudniowych przedszkolaki oraz uczniowie klas I- III naszego zespołu spotkali się ze św. Marcinem. Uroczystość została zorganizowała przez przedszkole. Część artystyczną przygotowały nauczycielki uczące języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej w przedszkolu., to jest pani Anita Schewior- Ficoń i pani Kornelia Mateja.

 

Przy ognisku pani dyrektor Zofia Jednak-Jaworska powitała wszystkich przybyłych. Następnie pani Kornelia Mateja przedstawiła historię św. Marcina i przy piosenkach zabawiała zebranych.

 

Gdy pojawił się św. Marcin na koniu,  wszyscy razem: dzieci z lampionami, towarzyszący im dorośli i zaproszeni na tę uroczystość goście, wyruszyli w uroczysty przemarsz ulicami Pawłowiczek. Pochodowi towarzyszył śpiew Scholi, prowadzonej przez panią Jolantę Gorajczyk. Po powrocie na boisko szkolne św. Marcin spotkał ubogiego człowieka, podzielił się z nim swym płaszczem i odjechał nieść pomoc innym. Wszyscy zebrani udali się do przedszkola na część artystyczną w wykonaniu naszych malusińskich, a następnie na słodki poczęstunek. Rodzice zadbali o to, by dla nikogo nie zabrakło ,,słodkich podkówek’’- rogalików.

 

Zobacz zdjęcia

 

 

Obchody Święta 11 listopada


Nasze przedszkolaki wzięły czynny udział w programie artystycznym przygotowanym z okazji listopadowego święta narodowego. Aby uczcić 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości został zorganizowany uroczysty apel.  Po południu natomiast przygotowano spotkanie środowiskowe- nastrojową wieczornicę.  Dzieci z przedszkola zaprezentowały tańce narodowe i regionalne. 

 

Zobacz zdjęcia

 


Wyjazd na bajkę


7 listopada 2013 roku nasze najmłodsze przedszkolaki wybrały się do Kędzierzyna do Miejskiego Domu Kultury ,,Chemik’’ na przedstawienie ,,Kot w butach” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

 

Była to wielka wyprawa naszych malusińskich. Dla niektórych to pierwsza podróż autobusem i pierwsze spotkanie z teatrem. Dzieciaki były zachwycone bajką i spontanicznie okazywały swoja radość.

 

Zobacz zdjęcia Niezwykły przyjaciel

W dniu 21 lutego 2012r. do naszego przedszkola przybyli aktorzy z Teatru Lalek Pinokio z Nowego Sącza.

Odbyło się przedstawienie pt. „Niezwykły przyjaciel”. Dzieci poznały historię niezwykłej przyjaźni młodego chłopca Macieja i rogatego byka, którzy w inscenizowanej bajce wyruszyli w poszukiwaniu szklanej góry. Na swojej drodze spotkali złego króla Trolla. Była to wzruszająca historia o przyjaźni w trudnych chwilach, poświęceniu i odwadze.

Przedstawienie bardzo podobało się młodym widzom.

Galeria zdjęć

 

 

Bal karnawołowy

 

Dnia 10 lutego 2012r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy dla dzieci. Na balu dzieci były przebrane za różne postacie bajkowe. Bawiły się księżniczki i królewicze, rycerze i kowboje, motylki, biedronki, tygrysy. Było też kilka spaidermenów i Zorro.

Bal prowadził profesjonalny wodzirej, który zadbał nie tylko o muzykę, kolorowe światła, ale również o inne atrakcje np. zabawy, konkursy, upominki.

Rada Rodziców zapewniła dzieciom poczęstunek.

Wszyscy bawili się wspaniale i długo będą wspominać karnawałowy bal przebierańców.

Galeria zdjęć

 

 

 

PROJEKT UNIJNY W PRZEDSZKOLU

 


kapital               opolskie                 ue

 

 Nr POKL.09.05.00-16-145/10 pod nazwą

 „Zajączek na bezludnej wyspie”

współfinansowanego przez Unię Europejską 

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

z  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.    

 

 

W sierpniu w przedszkolu rozpoczęto realizację projektu unijnego pt. „Zajączek na bezludnej wyspie”. Uczestniczy w nim 57 dzieci z przedszkola. Zajęcia będą realizowane w oparciu o programy autorskie Akademii Nauki z Poznania: „Mały Odkrywca – Zaczarowany zajączek” oraz „Mały Odkrywca  - Przygoda na bezludnej wyspie”. Dzieci będą rozwiązywać różne problemy poprzez eksperymentowanie, wyjaśniać zjawiska przyrodnicze oraz poznawać literki. Na pewno przeżyją wspaniałą przygodę podczas realizacji projektu.

 Galeria zdjęć

 

 

BAL W PRZEDSZKOLU
Dnia 04. 02. 2011r. w przedszkolu odbył się Wielki Bal Księżniczek czyli karnawałowy bal przebierańców dla najmłodszych. Na balu można było zobaczyć rycerzy, kowbojów, Batmanów oraz mnóstwo pięknych księżniczek. Na balu zawitała również Pani Zima, która przyniosła dzieciom zabawki do przedszkola. W prowadzeniu balu pomocny okazał się pan z rytmiki. Dzieci brały udział w wielu konkursach. Bal uświetniły kolorowe światła, bańki mydlane, prawdziwa balowa dekoracja, mnóstwo balonów, serpentyn, plakatów i proporczyków. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale.ELEKTROŚMIECI
W czwartek 3 lutego 2011 roku 5 – 6 latki zajmowały się zagadnieniem segregacji odpadów. Wynikało to z realizacji drugiego scenariusza zajęć Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Szczegółowo temat zajęć brzmiał: „Energię oszczędzamy, przyrodę nie zaśmiecamy ( elektrośmieci)”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom konieczności segregowania odpadów i oddzielenia szczególnych: baterii i elektrośmieci. Przedszkolaki tworzyły projekt pojemnika na elektrośmieci. Dzieci już wiedzą, że takie odpady należy oddzielić i oddawać do wyznaczonych punktów zbiórki.
 DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W piątek 21. 01. 2011r. wszystkie babcie i wszyscy dziadkowie hucznie przybyli do naszego przedszkola. Dzieci uświetniły ich święto przedstawiając jasełka i program okolicznościowy. Po udanych występach zaproszeni goście zjedli ze smakiem słodki poczęstunek. Była to okazja do spotkania, wspólnych rozmów, wyrażenia dziadkom wdzięczności i okazania im miłości.MARCHEWKOWY DZIEŃ
W środę 19 stycznia w grupie 3 – 4 latków – „Biedronkach” odbył się Marchewkowy Dzień. Celem było wdrożenie dzieci do spożywania warzyw w różnej postaci. Dzieci w tym dniu przybyły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Z pomocą nauczycieli sporządziły surówki z marchewki i soki. Nie zabrakło pomarańczowych baloników i pomarańczowego wystroju sali.


PRZEGLĄD KOLĘD
Dnia 19.01.2011 w Pokrzywnicy odbył się VII Przegląd Kolęd i Pastorałek. Z naszego przedszkola wystąpił duet: Jowita Gajdzika i Ola Podstawka z utworem „Mizerna cicha”. Jowita grała na flażolecie, a Ola śpiewała. Występ bardzo podobał się publiczności i jury. Dziewczynki dostały za swój występ wyróżnienie.
STRAŻNICY MOCY
Dnia 17 stycznia w grupie 4 – 5 latków został przeprowadzony SCENARIUSZ 1 wynikający z realizacji programu Kubusiowi Przyjaciele Natury: „Strażnicy Mocy – Pomocnicy Solarka. Jego celem była nauka ochrony natury poprzez zabawę. Dzieci poznały dwie postacie: Solarka oraz zachłannego Energojada. Poznały kilka zasad oszczędzania energii i wykonały różne zadania. Prosimy też rodziców o włączenie się do akcji – DLA DOBRA ZIEMI – DOROŚLI OSZCZĘDZAJĄ ENERGIĘ.
 PRZEDSZKOLAKI DBAJĄ O PTAKI
Nasze przedszkole również w tym roku realizuje program ekologiczny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jednym z zadań wynikających z realizacji tego programu było zbudowanie karmników dla ptaków. Do tych działań włączyliśmy się wszyscy: nauczyciele, dzieci i rodzice. Zbudowaliśmy tradycyjne i niekonwencjonalne karmniki, które wypełniliśmy różnorodnym pokarmem. Umieściliśmy je na zewnątrz budynku: na parapetach, na pobliskich krzewach i drzewach. Była to wielka radość dla dzieci i duża pomoc dla głodnych ptaków.
 NASZE PRZEDSZKOLAKI TO KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Nasze przedszkole posiada Certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Uzyskaliśmy go poprzez realizację zadań wynikających z programu ekologicznego w roku szkolnym 2009/2010. Podjęliśmy szereg zadań angażujących dzieci, nauczycieli i rodziców.


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

 

Pani Ilona Troczyńska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowiczkach zorganizowała spotkanie przedszkolaków ze strażakami. Panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Maciowakrzu rozmawiali z maluchami o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabaw w domu i na świeżym powietrzu. Opowiadali też o swojej pracy. Potem pokazali wyposażenie wozu strażackiego i zademonstrowali pracę urządzeń, które wykorzystują podczas ratowania ludzi i ich dobytku. Na zakończenie była niespodzianka dla przedszkolaków - słodki poczęstunek. Za wszystko serdecznie dziękujemy.

 
Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystajac ze strony wyrazasz zgode na uzywanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przegladarki. Akceptuje pliki cookies na tej stronie.